Navzdory vládním opatřením se lidé čas od času scházejí, a tedy šíří nákazu. Do toho vláda otevřela například velké hobbymarkety, kde se může v jeden okamžik vyskytovat poměrně značné množství lidí, a zároveň „pendleři“ (a nejenom oni) nesmějí v autě, relativně izolováni, vycestovat za prací. Mnozí to označují za neférový přístup, jak na to pohlížíte vy?
Celý přístup vlády mi přijde nedomyšlený. Proč je možné jít nakoupit do hobbymarketu, a jinam nesmím? Tento týden jsem byl v autoservisu, kde prodávají i auta. Část, kde jsou nabízena auta, byla uzavřena páskou, jako by tam našli mrtvolu. Proč? V hobbymarketu se virus nešíří? Je snad v autosalonu více lidí? Je nutné si jít koupit kleště více, než jít si koupit auto? Mnoho lidí si myslí, že v pozadí stojí lobbing vlivných skupin. Jak jim to vyvrátit, když to nedává logiku?
Podobné to je s rouškami. V Německu nejsou povinné, u nás ano. Buď my, nebo oni to dělají špatně. Nejprve nám nakážou roušku i v autě i u malých dětí, pak to vezmou zpět jako nedomyšlené atd. Prostě lidé vidí, že to je nějaké divné a logicky to do sebe nezapadá. A když lidé považují regulaci za zbytečnou a jen buzerující, tak se není co divit, že tu regulaci nedodržují.
Ve chvíli, kdy lidé nevěří, že je regulace potřebná, začíná se obcházet. Cestu nevidím v tom, že se bude rouška vyžadovat i u nudistů, kteří se opalují někde v samotě u rybníka, ale že bude jen taková regulace, kterou většina lidí uznává. To znamená, že bude regulace méně a bude vysvětlena tak, aby to každý pochopil. Proč jsou otevřené zrovna hobbymarkety, to asi nikdo nepochopil.
Projekt tzv. chytré karantény má první významný výstup – projekt eRouška. Jde o aplikaci do mobilního telefonu, která skrze bluetooth sbírá informace o tom, s kým se uživatel dostal do kontaktu, a varují ho před případnou nákazou. Objevují se ovšem obavy, že aplikace je především dalším krokem k dokonalejšímu sledování lidí. Jaký je váš názor? Nainstaloval byste si tuto věc?
Ne, nenainstaloval. Koronavirus není ebola. Co se týče svobody – o tu přicházíme každý den a většinou dobrovolně, když souhlasíme s předáváním osobních dat u různých aplikací, kde se nám naivně zdá, že o nic nejde. Technologie postupně vezme část svobody všem.
Zůstanou tu s námi, podle vás, některá omezení občanských svobod i poté, co se koronavirová pandemie přežene? Čeho se v této souvislosti obáváte nejvíce?
Nevím. To není otázka na ekonoma, ale na politika... to záleží na tom, jak se politici vyspí. Nejvíce se obávám lidské hlouposti, když budou lidé všem regulacím a zbytečným buzeracím tleskat. Určitě najdeme lidí, kteří už bez roušky léta neopustí dům. Doufám, že jich bude jen málo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Marek Korejs