Server Aktuálně.cz se snaží odpovědět na otázku, co žene tolik nahoru raketově rostoucí ceny energií. Problém je podle všeho mimo jiné umístěn ve Francii, kde mají komplikace jaderné elektrárny. Provozovatelé některé z nich odstavili kvůli zanedbané údržbě, další objekty mají problémy kvůli suchu – a to s chlazením.
Nervozitu na burze pak podle serveru zhoršuje také rostoucí cena zemního plynu, obavy jsou pak i kvůli dalšímu ohlášenému přerušení dodávek ruského plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1.
Analytik ENA Jiří Gavor se mimo jiné také snažil vyvrátit mýtus, že by Česko posílalo do zahraničí levnou elektřinu, kterou si zpátky kupuje za drahé peníze. ČEZ podle jeho slov asi 90 procent elektřiny prodává českým obchodníkům napřímo, ale s indexací cen, které se tvoří na burze.
Co se týče ceny elektřiny, kterou zaplatí domácnosti, odborníci uvádějí, že ji pocítí se zpožděním – záleží na fixaci či na tom, jakým způsobem jejich dodavatel elektřinu nakupuje. Vláda pak lidem se zdražováním uleví pomocí příspěvku na bydlení a úsporného tarifu. Velkým tématem je rovněž zastropování cen.
Server Aktuálně.cz také rozebírá ceny zemního plynu, které dříve velmi pevně kopírovaly zdražování či zlevňování ropy. Sice spolu podle serveru cenový vývoj obou komodit úzce souvisí dodnes, ale ne už tak pevně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.