Höschl v pořadu České televize objasňoval, že Češi nejsou xenofobní. Příkladem dle jeho názoru může být relativně bezproblémové soužití národa s asijskou menšinou. Ani začlenění romské menšiny prý není žádnou tragédií, byť by mohlo být ideálnější. Psychiatr rovněž poukázal na určité okamžiky v našich dějinách, kdy skutečně řada našich spoluobčanů pocítila, co to je xenofobie a rasismus.
Odborník soudí, že napětí a úzkost z uprchlíků v lidech vyvolává souběh několika okolností, z nichž jedna je strach z islámu jako něčeho, jehož obraz se k nám dostává prostřednictvím médií v podobě uřezávání hlav a teroristických útoků. „Nazývat fobii z tohoto zla je nesmírně nepřesné,“ míní Höschl s tím, že mít strach je přirozené.
Tavící kotel kultur
V následující části pořadu se psychiatr pustil do vysvětlování, v čem může být teze o prolínání kultur ošemetná. Podle něj představa tavícího kotle, která je inspirována zejména moderními dějinami USA, nabývá v praxi pozitivních konotací pouze v případě, že k prolínání kultur dochází postupně. „Drobnými přicházejícími pramínky, kdy zpočátku jde o menšinu. Prostě se tam najednou nemůže navalit celý národ a provádět tam revoluci v legislativě a podobně,“ uvádí Höschl.
To, co se děje teď v Evropě dle jeho názoru nemá řešení. Nikoliv proto, že by politici byli hloupí, ale občas se prý mezi nebem a zemí dějí jevy, na které neumí společnost adekvátně reagovat a nalézt řešení. Proto se i problematika migrace drží ve veřejném prostoru a neustále sílí napětí mezi opačnými názorovými póly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš