Profesor Drulák, bývalý náměstek na zahraničí: Kdo sleduje jen ČT a Bakalova média, nemá šanci pochopit kořeny války na Ukrajině

17.06.2022 18:50 | Zprávy

Na rusko-ukrajinském válečném konfliktu je vidět, jak mocnou se informace stává zbraní. Vyznat se ve světě dezinformací, jakožto nástroji politické propagandy, je čím dál složitější. Podle bývalého elitního diplomata a někdejšího prvního náměstka ministra zahraničních věcí Petra Druláka jsme jako Evropané v podstatě bez šance udělat si o válce skutečný obraz na základě relevantních informací. V této souvislosti zmiňuje především veřejnoprávní média i ta další spadající do mediálního mainstreamu.

Profesor Drulák, bývalý náměstek na zahraničí: Kdo sleduje jen ČT a Bakalova média, nemá šanci pochopit kořeny války na Ukrajině
Foto: Repro Youtube
Popisek: Diplomat a pedagog, prof. Petr Drulák

S ohlédnutím za událostmi minulými se profesor Drulák přiklání k myšlence, že Rusko bylo podníceno k anexi Krymu i k samotnému rozpoutání války na Ukrajině. Mezi silné varovné impulsy pro ruskou stranu řadí pozvánku pro Ukrajinu na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008, zneužití mandátu Rady bezpečnosti pro vytvoření bezletové zóny nad Libyí k přímé likvidaci Kaddáfího režimu či podporu protestů a převratu na Ukrajině v roce 2014.

Kořeny války na Ukrajině sahají mnoho let zpět a rozklíčovat příčiny tohoto konfliktu i jeho aktuální průběh je dnes pro běžného člověka v Česku, potažmo v celé Evropě, podle Druláka téměř nemožné. Rozhodně ne, pokud odpovědi lidé hledají v mainstreamových médiích: „Pokud vycházejí z hlavních mainstreamových médií, tak žádnou šanci nemají. To znamená, pokud vycházejí z toho, co jim nabízí Česká televize, Český rozhlas, Bakalova média, a řekněme mediální mainstream v Česku, v Německu, ve Francii, v Anglii, v USA, tak šanci nemají, protože tam jsou informace pod kontrolou,“ říká profesor v podcastu Kupředu do minulosti na Radio Universum, kde si s ním povídala Martina Kociánová.

  • Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE

Věří ale, že kdo ovládá kritické myšlení a hledá i jinde, pravdivé informace nakonec najde: „Na druhou stranu je nemainstreamových médií taky docela dost, takže kdo hledá, najde. Problém je v tom, že jakmile se vydáváte mimo mainstream, tak tam máte informace nejrůznějšího druhu, jsou tam velmi kvalitní analýzy, a pak také výplody šílenců, a v tom se běžný občan nemůže orientovat, a to ne proto, že by na to nebyl dostatečně inteligentní, ale proto, že nemá čas,“ hovoří o značně časové náročnosti.

Způsob, jakým členské země Evropské unie informují o válce na Ukrajině, vidí jako propagandu nazývanou strategickou komunikací. O mnohém podle něj vypovídá zablokování ruské televize RT v celé EU. „To, že se Evropská unie rozhodla toto vysílání zablokovat, považuji za obrovskou chybu i obrovskou ostudu. Vláda tím říká, že občan není dostatečně zralý a inteligentní na to, aby se mohl dozvědět informace, které vláda považuje za škodlivé. Nehorázné a neodpustitelné. Je to jedna z největších chyb, ke které v ukrajinské krizi během posledních měsíců došlo.“

„Vládní elita vyslovila nedůvěru svým občanům. Je to čistá propaganda. Termín propaganda už se nepoužívá. Když se tyto věci studují a mluví se o nich, nebo když o tom učím, tak se říká ‚strategická komunikace‘. Strategická komunikace je vedena za určitým cílem, kterým není informovat, ale získat občana pro vaši koncepci,“ pokračuje Drulák.

Pravdivých informací o dění na Ukrajině se podle něj jen tak nedočkáme: „Tyto věci se velmi těžko prokazují, takže vůbec nejsem optimista, že v otázce Ukrajiny budeme mít záhy, během několika let, nějaké pravdivé informace, protože v tom bude mocenský zájem držet ‚narativ‘, který se tady usadil, protože od tohoto narativu bude odvozovat svou legitimitu další politická garnitura, a nebude mít zájem na tom, aby se to zpochybňovalo,“ myslí si bývalý diplomat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…