S ohlédnutím za událostmi minulými se profesor Drulák přiklání k myšlence, že Rusko bylo podníceno k anexi Krymu i k samotnému rozpoutání války na Ukrajině. Mezi silné varovné impulsy pro ruskou stranu řadí pozvánku pro Ukrajinu na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008, zneužití mandátu Rady bezpečnosti pro vytvoření bezletové zóny nad Libyí k přímé likvidaci Kaddáfího režimu či podporu protestů a převratu na Ukrajině v roce 2014.
Kořeny války na Ukrajině sahají mnoho let zpět a rozklíčovat příčiny tohoto konfliktu i jeho aktuální průběh je dnes pro běžného člověka v Česku, potažmo v celé Evropě, podle Druláka téměř nemožné. Rozhodně ne, pokud odpovědi lidé hledají v mainstreamových médiích: „Pokud vycházejí z hlavních mainstreamových médií, tak žádnou šanci nemají. To znamená, pokud vycházejí z toho, co jim nabízí Česká televize, Český rozhlas, Bakalova média, a řekněme mediální mainstream v Česku, v Německu, ve Francii, v Anglii, v USA, tak šanci nemají, protože tam jsou informace pod kontrolou,“ říká profesor v podcastu Kupředu do minulosti na Radio Universum, kde si s ním povídala Martina Kociánová.
- Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE
Věří ale, že kdo ovládá kritické myšlení a hledá i jinde, pravdivé informace nakonec najde: „Na druhou stranu je nemainstreamových médií taky docela dost, takže kdo hledá, najde. Problém je v tom, že jakmile se vydáváte mimo mainstream, tak tam máte informace nejrůznějšího druhu, jsou tam velmi kvalitní analýzy, a pak také výplody šílenců, a v tom se běžný občan nemůže orientovat, a to ne proto, že by na to nebyl dostatečně inteligentní, ale proto, že nemá čas,“ hovoří o značně časové náročnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.