Profesor Drulák vládu nešetřil: Nedosáhli ničeho. To se dalo čekat

05.11.2022 14:29 | Ze sítí

„Myslím si, že je to celkem průhledné, od začátku jasné, že v zahraniční politice se od této vlády nedá čekat vůbec nic.“ Tato kritická slova zazněla od diplomata a politologa Petra Druláka v rozhovoru pro Svědomí národa. Profesor v něm kritizoval zahraniční politiku současné vlády, která stojí na tzv. havlovské tradici. „Což já považuji za poměrně fatálně chybnou orientaci,“ řekl.

Profesor Drulák vládu nešetřil: Nedosáhli ničeho. To se dalo čekat
Foto: Repro Raptor TV
Popisek: Profesor Petr Drulák

Úvodem se diplomat a politolog Petr Drulák vyjádřil k tomu, jak moc je zahraniční politika komplikovaná. A může být reálně sebevědomá pro stát o velikosti ČR v geografickém obležení silných státních celků?

„Zahraniční politika je poměrně komplikovaná záležitost, protože pro dobrou zahraniční politiku potřebujete správně vyhodnotit neuvěřitelné množství informací. Svět je velký, svět je složitý, rozdílný, je tam mnoho aktérů, mnoho států, uvnitř těch států probíhají procesy, které jsou zvenku často viditelné, a přesto, když chcete dělat zahraniční politiku, tak musíte mít aspoň představu o těchto věcech. Takže, řekl bych, že z těch politik, když se podíváme na ostatní ministerstva, tak je informačně nejnáročnější. Musíte mít schopnost dobré analýzy a pak samozřejmě takové ty diplomatické dovednosti, to myslím, že bychom ještě u nás asi i našli; ale to, co u nás často chybí, je takové povědomí o nějakém jasném cíli, v tom národním zájmu,“ zmínil Drulák.

„My máme spíše ve zvyku přejímat zájmy, cíle, našich spojenců. To děláme v posledních desetiletích, dělali jsme to také za doby socialismu, je to takový náš zvyk, že si prostě někoho zvolíme jako svého spojence, a pak to spojenectví vyjadřujeme tím, že přejímáme jeho cíle a ani si neklademe otázku, jaké jsou v tom všem cíle naše,“ podotkl Drulák.

Následně také zhodnotil zahraniční politiku vlády Petra Fialy (ODS).

„Od začátku jsem měl naprosto minimální očekávání. A bylo to dáno jednak tím personálním obsazením, tím, kdo přichází, jako ti, kteří mají být ty hlavní osoby formující zahraniční politiku. To znamená premiér, ministr zahraničí, ministryně obrany, to jsou většinou lidé, kteří jsou důležití pro zahraniční politiku. Ani jeden z nich nedával záruku toho, že by tam byla nějaká zahraničněpolitická expertiza, znalost, politická zkušenost. A také tím, že vlastně, co podali hned ve svém prvním vládním prohlášení, kdy vlastně říkali, že se vrací zpět k tzv. havlovské zahraniční politice, což já považuji za poměrně fatálně chybnou orientaci, která mohla mít smysl v devadesátých letech, ale taková ta jednoduchá obhajoba lidských práv, demokracie, která je zbytkem světa vnímána jako nepřijatelné poručníkování, pokrytectví, licoměrnost, tak to podle mě mezi nástroje zahraniční politiku státu jako Česká republika určitě nepatří,“ připomněl Drulák.

„Varovali tam před vztahy s Ruskem a s Čínou, bylo to ještě před válkou na Ukrajině. Ty vztahy ani předtím nijak zvlášť nevzkvétaly, tedy pro mne to byla taková ta politika stáhnutí se pouze do takového toho západního krunýře, s tím, že prostě se budeme mezi svými spojenci utvrzovat v tom, že Američané a my Evropané všechno víme nejlépe... A že bohužel ten zbytek světa to nějak neumí pochopit a že je to strašná škoda, ale že s tím nemůžeme nic moc dělat. Takže tohle byly ty první signály, které vysílala tato koalice a z toho hlediska samozřejmě v této linii pak pokračovala. Myslím si, že je to celkem jako průhledné, od začátku jasné, že v zahraniční politice se od této vlády nedá čekat vůbec nic,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…