Od počátku září začal výrazněji v médiích vystupovat profesor Jaroslav Flegr. Poté, co své neotřelé postoje na vývoj pandemie koronaviru prezentoval v Show Jana Krause na TV Prima, dostával Flegr pozvání na další rozhovory jako na běžícím páse.
Tam Flegr zaujal svým výkladem o tom, jak koronavirus mutuje a přizpůsobuje se v reakci na okolní prostředí. V následných rozhovorech pak šokoval svými predikcemi budoucího vývoje, kdy mluvil o hrozbách až desetitisíců mrtvých a zavedení brutálních opatření.
Kdo vlastně profesor Jaroslav Flegr je a čím se zabývá? Podívejme se na dostupné zdroje. Evoluční biolog a parazitolog nebyl u Jana Krause poprvé. Divákům se představil už v listopadu 2013, kdy tématem rozhovoru bylo jeho dlouhodobé téma: Toxoplazmóza a její šíření a to, co může dělat s člověkem.
Zpravidla se jedná o chorobu koček, které se mohou nakazit infikovanou myší. Flegr se toxoplazmózou zabývá dlouhé roky a z jeho výzkumů prý plyne, že nejenže se může tato choroba přenést na člověka, ale údajně vyzkoumal i to, jak se projevuje. Definitivním hostitelem toxoplazmy je jakákoli kočkovitá šelma. Sám Flegr je prý toxoplazmózou nakažen také, ale podle něho nejde o nic výjimečného, neboť se to prý týká zhruba třetiny populace.
„Muži i ženy jsou nepořádnější, ale jinak se to projevuje u žen a mužů opačně. Muži jsou podezřívavější, uzavření víc do sebe, ženy naopak jsou prý více společenské, důvěřivé a mají tendenci se více parádit. Stejně jako u nakažených myší, tak muži i ženy mají delší reakční časy, jsou pomalejší a mají dvou a půl krát vyšší riziko dopravní nehody,“ uváděl Flegr v rozhovoru pro Reflex počátkem roku. Lze prý říct, že tento parazit svým způsobem své hostitele řídí a prokazatelně ovlivňuje jejich chování.
Nakazit toxoplazmózou se prý můžeme třeba ze syrového masa nebo zeleniny, která není důkladně omytá a může být kontaminována zeminou, kterou před tím svým trusem, klidně i před dvěma lety, znečistily nakažené kočky. Přímo od koček v domácnosti se podle jeho slov infikovat nemůžeme. „Od vlastní kočky se prostě nikdy nenakazíte. Já někdy žertem říkám, že jedině kdybyste za syrova snědl kočku, která byla kontaminovaná zahradní půdou,“ uvedl Flegr v rozhovoru pro Český rozhlas před čtyřmi lety. Flegrovu týmu se prý i podařilo vyzkoumat, že se touto chorobou mohou lidé nakazit prostřednictvím pohlavního styku.
Během letošního července pak na svém facebookovém profilu přišel s ještě další možností šíření nákazy. „Hned dva úspěchy po sobě! Jednak jsme odhalili možná nejnebezpečnější způsob, jak se lidi infikují toxoplasmou (felací), a druhak jsem dnes při čištění okapů ani trochu nespadl se žebříku. Já su tak šťastné!“ napsal Flegr. Neuvedl už ale, zda jde skutečně o vědecký objev nebo legraci, a tedy zda je skutečně možné šíření „kočičí nemoci“ prostřednictvím orálního sexu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radim Panenka