Imunolog, biochemik a profesor patologie Zdeněk Hel je jedním z lidí, kteří spustili nezávislou iniciativu Sníh, která se věnuje důkladnému studiu nového typu koronaviru. V rozhovoru pro server iDNES.cz prohlásil, že britská mutace je nebezpečná v tom, že jako nakažlivější varianta koronaviru proletí společností rychleji, než se podaří naočkovat většinu populace. „Po imunizaci mají šanci na lehký průběh nemoci a tato nemoc u nich pak může vést k vybudování dlouhodobé imunity."
Poté pochválil jak ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, tak premiéra Andreje Babiše, kterému server iDNES.cz patří. Jak Maláčová tak Babiš prý byli ochotni odborníkům z iniciativy Sníh naslouchat a vedli s nimi dlouhé diskuse.
„Nechci tady dělat reklamu žádné politické straně a žádné konkrétní osobě, ale musím říct, že jsme měli velice produktivní a dobrý rozhovor s panem Babišem. Prosím vás, neříkám to proto, že bych měl nějaké napojení se zájmovými skupinami, ale musím říct, že pan premiér doposud byl velice receptivní a ty diskuse se ubírají správným směrem,“ poznamenal Hel s tím, že oceňuje už to, jak se virus analyzuje v laboratořích v České republice. „My můžeme být premiantem,“ upozornil imunolog.
Pokud jde o evropské a americké vakcíny, tak u těch Hel věří, že prochází přísným systémem kontroly, protože jako imunolog má osobní zkušenost s tím, jak přísně se nové preparáty posuzují. Jisté pochybnosti má však u ruských a čínských úřadů. „Otázka je, do jaké míry můžeme věřit ruským a čínským úřadům,“ poznamenal Hel.
Pozornost věnoval také Izraeli, kde se teď epidemická situace zhoršuje i navzdory tomu, že první dávku vakcíny od firmy Pfizer dostaly asi 2 miliony Izraelců. Hel má za to, že to může mít víc důvodů. Možná lidé přestali být při očkování ostražití, možná se v Izraeli šíří nová mutace. O tom ale Hel nechtěl příliš spekulovat.
Konstatoval však, že koronavirus se šíří v podstatě jako kouř. Onen kouř, nebo přesněji řečeno aerosolová infekce, prochází i v okolí roušky.
„Chránit se proti aerosolové infekci je nesmírně obtížné. Proto já bych tady doporučoval všem, pokud nemusíte cestovat, necestujte. Pokud nemusíte používat hromadnou dopravu, tak ji nepoužívejte, nepoužívejte výtahy, radši běžte po schodech. I na chodníku se snažte vyhýbat lidem. Je tady takový mýtus, že se člověk virem nakazí za 15 minut. To je naprostý nesmysl. Virem se můžete nakazit za sekundy,“ zdůraznil Hel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp