Moderátorka Jana Bobošíková zahájila interview na youtubovém kanálu Aby bylo jasno slovy: „Žijeme v době, kdy se slova jako svoboda, pravda, mír nebo lidskost skloňují často – ale ztrácejí hloubku. Možná právě proto se musíme znovu ptát: Co vlastně znamená být svobodný, když se lidé bojí říkat, co si opravdu myslí? Jak je možné, že ten, kdo volá po míru, je dnes často označován za nebezpečného snílka, zatímco ti, kdo chtějí válku, jsou vnímáni jako hlas rozumu? Ptáme se také: Jak jsme se dostali do stavu, kdy se kolektivní nenávist vůči celému národu – rusofobie – stává společensky přijatelnou normou? A hlavně: Co to všechno vypovídá o stavu naší společnosti? O tom, čím se Evropa stává – a čím přestává být?“
Žijeme ve svobodné společnosti a máme se lépe?
Filozofka Anna Hogenová se nejdříve zamyslela nad otázkou svobody ve společnosti. „Lidé se strašně bojí, jak tomu bylo za mého mládí, bohužel. Lidé se bojí hlubší formou, než jsme se báli my za socialismu něco říct,“ domnívá se profesorka.
Většina lidí podle ní nechápe, jak je možné, že slýcháme z úst nejvyšších představitelů, že se máme lépe a jsme šťastnější, že se jim údajně podařily všechny jejich plány. „To je něco tak nepochopitelného. V ústavech, které se nazývají Aspen – je jich hrozně moc – tak tam se připravují lidé na vládu v naší zemi a tam se vyučuje odolnost vůči pravdivým argumentům. Lidé se tam učí nestydět se, když veřejně lžou. Je to nepochopitelné a ta nepochopitelnost je zdrojem strachu lidí,“ řekla Hogenová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská