Že jim bylo jméno Jiří Brady až doposud utajeno, to přiznávají mnozí. Obvykle s komentářem, že je to spíše jejich chyba. Třeba poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup napsal na Facebook: „Pana Bradyho jsem před dvěma dny ještě neznal. Připouštím, že je to moje chyba.“
Frekvence, s níž je jeho jméno v posledních dnech vyslovováno, přiměla mnohé zapátrat, kdo to ten Jiří Brady vlastně je. Český rozhlas jej představil v oslavném profilu na svém webu. Píše se tam, že příběh jeho sestry Hanin kufřík je srovnáván s příběhem Anny Frankové. Připomínána jsou slova samotného Jiřího Bradyho, který si v roce 2006 postěžoval, že příběh zná celý svět, ale v Česku zapadl.
Jiní se zaměřili na profil Jiřího Bradyho na české Wikipedii. A zjistili tam, že jeho osud je velmi pozoruhodný. Heslo „Jiří Brady“ bylo na české Wikipedii založeno až v pátek 21. 10. 2016, v době, kdy už běžela kauza jeho neudělené medaile.
Jednalo se přitom pouze o překlad anglického hesla, sepsaného v roce 2011, který byl doplněn velmi obšírným pojednáním o kauze neudělené medaile od prezidenta Zemana. Geneze této kauzy byla v dalších dnech do profilu doplňována.
V souvislosti s debatou o významu Jiřího Bradyho a oprávněnosti jeho ocenění se mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček zaměřil na počet zmínek o této osobě v českém tisku. Od počátku roku 2014, tedy za dva roky a devět měsíců před vypuknutím medailové aféry, se ve veškerém českém tisku podle Ovčáčkových zjištění objevily pouze čtyři zmínky o Bradym.
„Šlo o zmínku, dva blogy a rozhovor s ministrem Hermanem,“ doplnil svá zjištění Ovčáček. Tato fakta podle něj vypovídají jednoznačně.
Z FB Jiřího Ovčáčka:
Fakta: Média se za roky 2014, 2015 a k 1.10. 2016 podle databáze zmínila o J. Bradym 4x (!). Šlo o zmínku, 2 blogy a rozh. s min. Hermanem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav