Prosím vás, kdo je to ten Jiří Brady? Na internetu leží zajímavé záležitosti

26.10.2016 12:31 | Zprávy

Pamětník koncentračního tábora v Osvětimi Jiří Brady je v posledních dnech částí médií a politiků prezentován jako světově proslulá osobnost, u které je velkou ostudou, že české státní vyznamenání ještě neobdržela. Objevily se informace, že je držitelem „mnoha zahraničních ocenění“ nebo že je jeho přínos prezentaci holocaustu zcela zásadní. Některé skutečnosti ovšem tento obraz ideálního kandidáta trochu rozbíjejí.

Prosím vás, kdo je to ten Jiří Brady? Na internetu leží zajímavé záležitosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hradní mluvčí a spoluautor knihy Tato země je naše Jiří Ovčáček

Že jim bylo jméno Jiří Brady až doposud utajeno, to přiznávají mnozí. Obvykle s komentářem, že je to spíše jejich chyba. Třeba poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup napsal na Facebook: „Pana Bradyho jsem před dvěma dny ještě neznal. Připouštím, že je to moje chyba.“

Frekvence, s níž je jeho jméno v posledních dnech vyslovováno, přiměla mnohé zapátrat, kdo to ten Jiří Brady vlastně je. Český rozhlas jej představil v oslavném profilu na svém webu. Píše se tam, že příběh jeho sestry Hanin kufřík je srovnáván s příběhem Anny Frankové. Připomínána jsou slova samotného Jiřího Bradyho, který si v roce 2006 postěžoval, že příběh zná celý svět, ale v Česku zapadl.

Jiní se zaměřili na profil Jiřího Bradyho na české Wikipedii. A zjistili tam, že jeho osud je velmi pozoruhodný. Heslo „Jiří Brady“ bylo na české Wikipedii založeno až v pátek 21. 10. 2016, v době, kdy už běžela kauza jeho neudělené medaile.

Jednalo se přitom pouze o překlad anglického hesla, sepsaného v roce 2011, který byl doplněn velmi obšírným pojednáním o kauze neudělené medaile od prezidenta Zemana. Geneze této kauzy byla v dalších dnech do profilu doplňována.

V souvislosti s debatou o významu Jiřího Bradyho a oprávněnosti jeho ocenění se mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček zaměřil na počet zmínek o této osobě v českém tisku. Od počátku roku 2014, tedy za dva roky a devět měsíců před vypuknutím medailové aféry, se ve veškerém českém tisku podle Ovčáčkových zjištění objevily pouze čtyři zmínky o Bradym.

„Šlo o zmínku, dva blogy a rozhovor s ministrem Hermanem,“ doplnil svá zjištění Ovčáček. Tato fakta podle něj vypovídají jednoznačně.

Z FB Jiřího Ovčáčka:

Fakta: Média se za roky 2014, 2015 a k 1.10. 2016 podle databáze zmínila o J. Bradym 4x (!). Šlo o zmínku, 2 blogy a rozh. s min. Hermanem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

21:57 „Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

Policie žádá o vydání poslance a předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Důvodem je podezřen…