Ekonomka Karina Kubelková, která se 1. července 2022 stala členkou Bankovní rady ČNB, se během studií na VŠE angažovala v Ekonomickém klubu Mladých konzervativců. V letech 2010 až 2014 působila jako ekonomická analytička na Úřadu vlády ČR, a od roku 2014 spolupracovala s Kanceláří prezidenta republiky Miloše Zemana.
Hned v úvodu rozhovoru pro Lidové noviny poznamenala, že inflace je podle ní momentálně v podstatě na vrcholu a postupně může klesat.
„Teď jsme zhruba kolem inflačního vrcholu. Pro příští rok očekáváme pokles inflace s tím, že dvouprocentního inflačního cíle bude dosaženo v horizontu prognózy, což je do dvou let. Avšak rizik je stále hodně,“ upozornila.
Členové Rady ČNB podle Kubelkové na datech vidí, že lidé začínají šetřit. Proto momentálně nevidí důvod k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.
„Ostatně naše prognóza, jíž jsme vydali v srpnu a jež je stále platná, předpokládá, že na přelomu roku nastane recese,“ konstatovala ekonomka. Recese je stav, kdy výkon hospodářství klesá déle než půl roku v kuse.
„Pesimismus podniků v září ještě posílil. Firmy jeví obavy o dostupnost energií a budoucí poptávku. Současné úrokové sazby jim rovněž způsobují potíže. Byť firmy mají nějaké rezervy a hledají úspory, kde se dá, existuje určitý moment, kdy šetření již začíná zasahovat do samé podstaty jejich byznysu. Než se investice do energeticky úsporných řešení projeví, tak to trvá. Nic jiného než sáhnout na pracovní sílu jim pak už nezbývá,“ pokračovala.
V problémech se podle ní ocitnou především průmyslové podniky, jejichž výroba je energeticky náročná. Přijetí úsporných opatření a přechod na jiné energetické zdroje sice může pomoct, ale Kubelková upozornila, že se to nemůže podařit ze dne na den. A už teď se do problémů dostávají malé a střední firmy do 250 zaměstnanců. Kubelková prý z rozhovorů s podnikateli ví, že část z nich už zvažuje, zda svůj podnik zcela neuzavřít.
„Problémy mají hlavně průmyslové společnosti a ty z energeticky náročných odvětví, kde úspora energií naráží na technologické možnosti. Co se týče velikosti, jde o malé a střední firmy do 250 zaměstnanců. Tedy o páteř tuzemské ekonomiky. Díky zpětné vazbě vím, že se řada takových podnikatelů dnes rozhoduje, zda svou firmu neprodat, či ji úplně nezavřít,“ uvedla doslova ekonomka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp