Protesty v Bělehradě: Násilí, chuligáni z ciziny, plány na obsazení televize. Prezident mluví o barevné revoluci

16.03.2025 14:58 | Komentář

Srbská metropole Bělehrad zažila pokus o barevnou revoluci. Většina tamních médií se na tom shodla po silném sobotním protestu, na který dle odhadů policie dorazilo kolem 107 tisíc lidí. Akci provázely násilnosti i výhrůžky prezidentu Vučićovi. Plánoval se prý také vpád do budovy srbské televize RTS. Někteří protestující napadali policii a napadali se též mezi sebou. Terčem násilného útoku části demonstrantů byli i studenti, kteří dávali pokojně najevo nesouhlas s formou celého protestu.

Protesty v Bělehradě: Násilí, chuligáni z ciziny, plány na obsazení televize. Prezident mluví o barevné revoluci
Foto: Repro YouTube.com
Popisek: Protesty v srbském Bělehradě

Demonstraci, prezentovanou jako protest srbských studentů, provázely násilnosti části demonstrantů z řad opozice a výhrůžky srbskému politickému vedení. Již před akcí bylo policií odhaleno několik lidí, kteří se na bělehradskou demonstraci vydali vyzbrojeni. „Plánoval krveprolití. Protestující vyrazil do Bělehradu s výbušninami a s puškou,“ zněl jeden z titulků deníku Večernje novosti. V článku byly přiloženy fotografie samopalu a tašky s mnoha plnými zásobníky do této útočné pušky. 

Bělehrad čelí opakovaně protestům iniciovaným opozičními stranami, které mají ve srovnání s vládní většinou mizivou voličskou podporu. Střídají se pouze témata, která mají být důvodem demonstrací. Jednou je to údajně nečistý vzduch, podruhé je to údajně vina prezidenta a vlády za tragédii, kdy student ve škole povraždil několik spolužáků, jindy je to neštěstí, během něhož spadlá střecha nádraží v Novém Sadu zabila několik cestujících. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…