Protiruská koalice se prý rozpadá. Prestižní německý časopis oceňuje Putinův tah

22.06.2016 21:19 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin předvedl dobrý tah. Ačkoli z ekonomického hlediska tahá s EU za mnohem kratší konec provazu, přiměl Německo a Francii uvažovat o tom, že EU změní postoj k protiruským sankcím. Faktem přitom je, že evropské sankce Rusko bolí, zatímco ty ruské Evropané skoro necítí. V tomto smyslu se vyjádřil německý týdeník Der Spiegel.

Protiruská koalice se prý rozpadá. Prestižní německý časopis oceňuje Putinův tah
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Kremelský pán Vladimir Putin přišel na ekonomickém fóru v Petrohradě s nabídkou. Rusko bude podle prezidenta ochotné zrušit sankce vůči EU, na které si notně stěžují čeští zemědělci. Ale nebylo by to zadarmo. Napřed by měla Ukrajina naplňovat krok dohod z Minsku. Vladimir Putin tím docílil toho, že EU bude víc tlačit na Ukrajinu, ačkoli i Rusko přistupuje k minským dohodám vlažně.

Německý týdeník Spiegel k tomu také poznamenal, že Rusko sankcemi trpí mnohem víc než EU těmi ruskými. „Putinova nabídka zněla jako rozumný kompromis – velkorysý, reálně je ale vše vzhůru nohama. Zatímco evropské sankce ruskou ekonomiku citelně zasáhly, ruské sankce eurozóna sotva pocítila. Kromě toho je Moskva stále hlavní překážkou k dosažení míru na Ukrajině a Putin, který aplikoval na východní Ukrajině hybridní válku, zkouší jen triky vůči zbytku světa,“ píše serveru německého týdeníku.   

Celý text v němčině naleznete zde.

Z Německa, Francie a Itálie přesto zaznívají hlasy, že by se o Putinově nabídce mělo jednat, což ukazuje, že se drolí evropská jednota vůči Rusku. Jistého pokroku v dohodách z Minsku prý bylo podle některých politiků dosaženo a je dobré ukázat Rusku vlídnější tvář. Ústupky by prý Moskvu mohly motivovat k dalšímu naplňování dohod.

Před podobnými myšlenkami ale důrazně varuje Konstantin Kholodilin, expert na Rusko z Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW). Ten poznamenal, že Putin jen těžko změní politické směřování země, sankce mu slouží především k tomu, aby Západ vykreslil jako nepřítele, a odvedl tak pozornost vlastních lidí od problémů v Rusku.

„Stručně řečeno, v tuto chvíli lze očekávat, že EU prodlouží protiruské sankce o dalšího půl roku, za postup Ruska vůči Ukrajině. Avšak je stále obtížnější dosáhnout v této věci evropského konsenzu. Několik zemí včetně Německa, Francie a Itálie naznačuje ochotu ke kompromisům, zatímco jiné státy volají po prosazování tvrdé linie vůči Moskvě. Ruský prezident si je toho vědom a umí toho využít,“ uzavírá týdeník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

11:12 Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

Jaká je budoucnost ministra zahraničí Jana Lipavského až opustí svůj post? Kuloární spekulace, že by…