„Bakalovy hedvábné ručky píšou, že Tomáš Prouza je ‚prozápadní a protiputinovský sociální demokrat‘. To je z manuálu ČÚTI?“ zeptal se na svém facebookovém profilu hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jako ČÚTI (Český úřad pro tisk a informace) Ovčáček nazývá nově vzniklé Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jež funguje pod resortem vnitra.
O tom, že je Prouza prozápadní a protiputinovský sociální demokrat, píšou dnešní Hospodářské noviny. Ty také konstatují, že i když Zeman Prouzu nechce, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jej může prosadit.
„Prezident nekomplikoval změny ve vládě, nepředpokládám, že by měl důvod komplikovat tuto změnu,“ dodává jasně Sobotka. Zřejmě již zapomněl, konstatují Hospodářské noviny, jak nerad Zeman jmenoval exministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). A důvod je prý prostý – on i Prouza jsou totiž prozápadní a protiputinovští sociální demokraté, kdežto Zeman je zastáncem Ruska a Číny.
Velké problémy s jmenováním Prouzy pak i přes prezidentovu kritiku, kterou přednesl ústy mluvčího Ovčáčka, nevnímá ani europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). „Jakékoliv handlování nebo blokování by bylo zbytečným vyvoláváním sporů, a na to jistě není vhodná doba,“ uvedl.
Proti Prouzovi pak stojí i šéf ANO Andrej Babiš. Z řad ČSSD tak zaznívají i další vhodní adepti – první náměstek ministra průmyslu Jiří Havlíček, volební manažer ČSSD Jan Birke či předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef