Prožrali to za pitomosti. Bém vytáhl zlé info o Hřibově Praze
18.01.2022 10:45 | Zprávy
Bývalý pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém poskytl velký rozhovor webu PrahaIn.cz. Kromě událostí v metropoli, kde podle něj současné Hřibovo vedení rozhazuje peníze za nesmysly, aniž by cokoliv nového vybudovalo, se jako lékař, protidrogový expert i někdejší pravicový politik zamyslel i nad současnou covidovou pandemií.
reklama
Za největší výzvu dneška vidí Pavel Bém pandemii. Ne samotnou covidovou nákazu, ale to, co se děje kolem ní. „Tento fenomén je více než virus, nemoc či pandemie. Jedná se o nejdramatičtější změnu a zásah do lidských životů po demontáži komunistických režimů na konci osmdesátých let minulého století,“ obává se. Nepřehlíží tragédie v podobě těžce nemocných a umírajících, ale vidí také to, že nemoc a strach z ní „legitimizoval panevropský státní paternalismus a levicový sociální konstruktivismus a ve jménu ochrany veřejného zdraví umožnil v globálním měřítku omezit co nejvíce to, co jsme získali sametovou revolucí“.
Dnes vidí, že tak, jako bylo zvykem ohýbat podle potřeby paragrafy, se dnes ohýbá věda a fakta. Lidé se bojí, žijí ve strachu a panice, ztratili už dva roky normálního života a těžko říci, zda se z toho vůbec dokážou někdy vzpamatovat.
Největší problém dnešních politiků vidí Bém v tom, že nenesou žádnou odpovědnost za to, co dělají.
„Stačí dobře mluvit, být autentický přesvědčivý a slibovat. ‚Pravda‘ se vytváří opakováním ve vlastněných či zainteresovaných médiích a samozřejmě na sociálních sítích. Můžete si dovolit udělat miliardový dluh v rozpočtu, a přesto přesvědčivě tvrdit veřejnosti, že šetříte veřejné zdroje,“ nechápe bývalý primátor.
Dnes podle něj v podstatě není možné politikovi zlomit vaz, s nadsázkou. „Kdybych před 20 lety udělal já tisícinu toho, co si mohou dovolit dnešní politici na jakékoliv úrovni, byl bych okamžitě ‚mrtvý‘,“ nechápe. Důsledkem toho je, že dnes ve volbách vyhrávají lidé, o kterých skoro nevíte, že existují a že něco dělají.
Konkrétně v Praze se podle něj politici naučili bez ladu a skladu utrácet. „Rozpočet běžných výdajů, tedy toho, co se ‚prožere‘ či utratí za administrativu, se za posledních 10 let zdvojnásobil, z 30 na téměř 60 miliard. To je astronomické číslo. Každý rok tak pražský magistrát ‚projí‘ jeden celý tunel Blanka,“ připomíná.
Takto peníze mizí a za posledních deset let se v Praze nepostavila jediná významná městská stavba.Takže dnešní pražská politika vypadá tak, že se „bezmyšlenkovitě utrácí za blbosti a nic nestaví“. Hlavní příčinou je podle něj nedostatek odvahy politiků a také chaotická nekoncepčnost a neschopnost politiků se dohodnout. Celkově lze shrnout, že chybí „tah na branku“. A očekává, že ve zbývajících pár měsících volebního období se nic moc nezmění, takže se letos bude dál utrácet za pitomosti.
Pak vypočetl, co všechno se podařilo za jeho osm let primátorování, od obnovy města po povodních po tunel Blanka. Zpětně lituje, že lépe neuchopil projekt olympiády v Praze, který mohl představovat příležitost k ještě většímu budování městské infrastruktury.
A co dále? „Citlivěji bych pracoval s Kaplického knihovnou. Určitě by nestála tam, kde chtěl Jan Kaplický, ale nejspíše by stála jinde. Byl bych opatrnější ve výběru týmu spolupracovníků. Asi bych se nehádal s premiérem. To mně zlomilo vaz,“ zavzpomínal na své spory s Mirkem Topolánkem, které vyústily v souboj o předsednické křeslo na sjezdu 2008.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.