Britský server The Telegraph a DailyMail uvádějí, že společnost AstraZeneca poprvé u soudů přiznala, že její vakcíny mohou způsobovat vážné, v některých případech až smrtelné krevní sraženiny. K přiznání došlo u soudu, v rámci kolektivní žaloby několika rodin, které tvrdí, že vakcína je vážně zranila nebo jim dokonce zabila některého člena rodiny. Jejich obhájci mají za to, že odškodné může vyšplhat až na 20 milionů liber, tedy 590 milionů korun.
Dokument, který AstraZeneca k soudu zaslala, uvádí, že vakcína může „ve vzácných případech“ způsobovat TTS, tedy trombózy s trombocytopenií. U pacienta tedy dochází ke krevním sraženinám a zároveň má nedostatek krevních destiček.
Ačkoliv se o tomto vedlejším účinku vakcíny ví již nějakou dobu, uvádí ho například SÚKL, jedná se dle serveru The Telegraph o první přiznání od samotné firmy, že jejich vakcína může tento nežádoucí následek způsobit.
První žalobu na farmaceutickou společnost podal Jamie Scott, otec dvou dětí, který utrpěl nevyléčitelné zranění mozku den po vakcinanci – došlo u něho k již zmíněné krevní sraženině a krvácení v mozku. Od té doby nemůže pracovat. Když byl hospitalizován, tak jeho manželce údajně celkem třikrát volali z nemocnice, že její muž zemře.
Je zajímavé, že firma právníkovi Jamiho Scotta odpověděla, že odmítá, že by na obecné úrovni vakcína způsobovala TTS. Což je v rozporu s dokumentem, který AstraZeneca zaslala k soudu. V něm nicméně uvádí, že TTS se může rozvinout i bez vakcíny, tudíž by záleželo na hodnocení expertů u každého případu.
Celkem je u nejvyššího soudu dle Telegraphu 51 žalob. Pokud firma dozná, že vakcína byla důvodem vážných vedlejších účinků nebo i smrti, může být na individuální bázi vyplaceno odškodné. Za firmu však ručí britská vláda, která slíbila vyplatit náklady řízení, vzhledem k tomu, že firmu zbavila odpovědnosti. Kromě toho také právní zástupci poškozených uvádějí, že vakcína firmy je defektní a nemá zdaleka takovou účinnost, jak firma tvrdí. Těmto nařčením se firma brání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.