„Jsou tam některé změny, které jako kosmetické úpravy vypadají a vlastně od začátku by vlastně té státní kase nic moc nepřinesly, ale přineslo to velké nepříjemnosti vládě, to je třeba daň na noviny, že to vrátili do 12 procent. Stát by tím nic moc nezískal, navrch za to ale schytával velkou kritiku médií, logicky. Pak mě nejvíc zaujala ta daň z nemovitosti, že to zůstane celé obcím, to si asi vyhádali starostové, chápu to, na druhé straně jestli to chápu správně, tak ta daň z nemovitosti zůstane téměř o sto procent vyšší," podotkl Kolář úvodem k jednáním vlády tento týden a změnám v konsolidačním balíčku, které vláda učinila.
Podle Schmarcze vláda ustoupila například odborům. „To je docela porážka. Do úvodu bych chtěl říct: Zaplaťpánbůh, že je nějaký balíček. Ale z mého pohledu je příliš malý, za druhé, polovina jde na úkor vyšších daní. Vidíme, že v tom druhém roce vláda jenom polovinu toho snížení deficitu ušetří a druhá polovina je zvýšení daní. Má to být tak, že je jedna třetina zvýšení daní a dvě třetiny se ušetří. To platí pouze první rok. A další, na to jsem narazil s těmi benefity. Ono to nemá nějakou ideologickou stavbu. Já třeba vůbec nevím, kdybych pracoval pro vládu, jak bych to zdůvodňoval, pro koho to vlastně je. Tak jsme ustoupili odborářům, fajn. Na druhou stranu jsme zmáčkli rodiny, sebrali jsme jim slevy na manželky, sebrali jsme slevu na studenty, zvýšíme daně živnostníkům, sociální pojištění, takže já tomu ideologicky nerozumím," sdělil k balíčku Schmarcz, že neví, za co vlastně vláda bojuje. Půjde podle něj o velký střet, za velice malý balíček. „Vláda by okamžitě měla vyhlásit, že bude pokračovat, jinak ta vláda neplní svoji reformní roli. Protože my jsme nevolili tuto vládu, že je antibabiš, ale že udělá reformy. Teď to vypadá, že je to jen antibabiš," dodal.
Tato vláda však podle Koláře kandidovala s jediným program - a to byl právě antibabiš. „A shodou okolností se do té vlády dostala, sestavila ji, myslím si, že oni z toho sami byli poměrně překvapení, že se jim to povedlo, a teď najednou museli vymyslet, co budou rychle dělat. To znamená, že kromě toho antibabiše tam psali nějaká hesla, která ale když se dostala k praktickému výkonu moci, tak jako úplně přestala platit a dneska je samozřejmě vysvětlují, ale vysvětlují je občas až komickým způsobem," dodal Kolář.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová