Hlavní město Berlín má ve Spolkové republice pozici samostatného spolkového státu s vlastním zastupitelským sborem zvaným Senát. Vloni v září se tam volilo nejen do Spolkového sněmu, ale i do Senátu. A navíc se místní autority rozhodly současně uspořádat několik referend, když už se lidé vypraví do volebních místností.
Bezprostředně po volbách byl odhalen první skandál. K referendu totiž mohly i osoby mladší osmnácti let, zatímco volby jsou v Německu stejně jako u nás vázány na tuto věkovou hranici. V Berlíně byl zaznamenán masový výskyt případů, kdy osoba mladší 18 let přišla hlasovat v referendu, domáhala se rovněž vydání lístků k volbám a volební komisaři jí je skutečně vydali.
Zdokumentovány byly i případy, že nezletilí podle návodu z YouTubu volili na občanku svých rodičů.
Kolik osob takto hlasovalo nelegálně není známo, na sociálních sítích ale byly zachyceny návody, jak to provést a dokonce skupiny, které toto porušení zákona koordinovaly. Ve více než 200 berlínských volebních místnostech hlasovalo více osob, než tam bylo zaregistrováno.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.