Průšvih v Německu: Zfalšované volby. „Největší ostuda v dějinách.“

25.05.2022 11:41 | Zprávy

Tři čtvrtě roku po volbách v Německu vycházejí na povrch informace o až neuvěřitelném průběhu volebního aktu. Spolkový volební komisař Georg Thiel dokonce doporučuje částečné opakování voleb v Berlíně, kde bylo porušení pravidel do očí bijící.

Průšvih v Německu: Zfalšované volby. „Největší ostuda v dějinách.“
Foto: Vít Hassan
Popisek: Berlínský Občanský protest vyrazil podle scénáře na průvod ulicemi

Hlavní město Berlín má ve Spolkové republice pozici samostatného spolkového státu s vlastním zastupitelským sborem zvaným Senát. Vloni v září se tam volilo nejen do Spolkového sněmu, ale i do Senátu. A navíc se místní autority rozhodly současně uspořádat několik referend, když už se lidé vypraví do volebních místností.

Bezprostředně po volbách byl odhalen první skandál. K referendu totiž mohly i osoby mladší osmnácti let, zatímco volby jsou v Německu stejně jako u nás vázány na tuto věkovou hranici. V Berlíně byl zaznamenán masový výskyt případů, kdy osoba mladší 18 let přišla hlasovat v referendu, domáhala se rovněž vydání lístků k volbám a volební komisaři jí je skutečně vydali.

Zdokumentovány byly i případy, že nezletilí podle návodu z YouTubu volili na občanku svých rodičů.

Kolik osob takto hlasovalo nelegálně není známo, na sociálních sítích ale byly zachyceny návody, jak to provést a dokonce skupiny, které toto porušení zákona koordinovaly. Ve více než 200 berlínských volebních místnostech hlasovalo více osob, než tam bylo zaregistrováno.

To vedlo k tomu, že v některých volebních místnostech v obvodech centrálního Berlína došly volební lístky. Komise objednaly další, ale policii trvalo jejich doručení i více než hodinu, prý kvůli dopravním uzavírkám při současně probíhajícím berlínském maratonu. Mezitím byly místnosti zavřeny.

Teď se ukázalo, že to nebyl zdaleka jediný zmatek ve volebním Berlíně. Celkem 270 volebních komisařů se mělo během posledních hodin před volbami omluvit kvůli indispozici a byli nahrazeni neproškolenými náhradníky, kteří pak nevěděli, jak na situace ve volební místnosti reagovat. Ve Spandau se nedostavil dokonce předseda komise, který měl vyzvednout volební lístky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…