Karel Schwarzenberg konstatoval, že prezident Miloš Zeman si ohýbá ústavu, jak je mu libo. Na sociální síti Facebook kníže připomněl, že po vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) prezident Zeman vyžadoval 101 podpisů poslanců. Chtěl tedy jasně vidět, že bude mít vláda většinu. Totéž platilo i o vládě Miroslavy Němcové. Dáma sice Zemanovi 101 podpisů dodala, ale prezident ignoroval vůli tehdejší sněmovny a instaloval vlastní vládu v čele s Jiřím Rusnokem.
Po Andreji Bsbišovi však žádné podobné záruky pan prezident nepožaduje a to navzdory tomu, že Babiš zcela zjevně 101 podpisů poslanců nemá. „Jsme v mimořádné situaci. Máme prezidenta, který nectí ústavní zvyklosti. Je nepřípustné, aby prezident ohýbal své pravomoci podle toho, co se mu zrovna hodí.“
Karel Schwarzenberg doslova napsal:
Prezident Zeman svého času po premiéru Sobotkovi požadoval garanci 101 poslanců a totéž vyžadoval i po Miroslavě Němcové. Sestavením vlády ji ale nepověřil, přestože tuto garanci zajistila. Očividně se tady jedná o prezidentskou zvůli.
Jsme v mimořádné situaci. Máme prezidenta, který nectí ústavní zvyklosti. Je nepřípustné, aby prezident ohýbal své pravomoce podle toho, co se mu zrovna hodí.
Dosavadní první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek zašel ve své kritice ještě dál. Důrazně varoval před tím, aby se k moci dostala vláda Andreje Babiše, která by třeba nezískala důvěru, ale i bez důvěry by si s českým státem mohla dělat leccos. Mohla by např. měnit šéfy tajných služeb, mohla by nepřípustným způsobem tlačit na policii či na státní zástupce a tak podobně.
Kometátoři, politologové a většina politiků sice dnes říkají, že Babiš vyhrál volby, je třeba to respektovat a že s menšinovou vládou stejně šéf ANO nedokáže změnit podstatné demokratické náležitosti ústavy, ale podle Ženíška to samo o sobě nestačí. Babiš sice skutečně nedokáže změnit ústavu, ale jako premiér vlády bez důvěry bude mít až příliš mnoho vlivu na chod českého státu.
Ti, kteří dnes Babiše hájí, to velmi dobře vědí a jen to alibisticky zamlčují, první místopředseda ale všechny varoval, aby se jim toto mlčení jednou nevymstilo. Vypůjčil si k tomu citát italského titána Dante Alighieriho, básníka a politického myslitele.
„Ta nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm lidem, kteří v dobách morální krize zachovávají neutralitu,“ dovolával se slov autora Božské komedie Ženíšek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp