Dwyer byl v Číně jako australský zástupce mise WHO, která má za cíl zjistit původ koronaviru. Setkal se dle svých slov s prvním mužem, u kterého byl covid v prosinci roku 2019 potvrzen, ale také s doktory, kteří se starali o první covidové pacienty a sledovali jejich symptomy. A společně došli k závěrům, které Dwyer zveřejnil na webu The Conversation.
Virus podle závěrů mise je zvířecího původu. Na člověka se přenesl od netopýra přes zatím neznámého prostředníka z živočišné říše na neznámém místě a jak Dwyer poukazuje, není to poprvé, co „zvířecí“ nemoc odstartovala pandemii. Ale sled událostí, který vedl ke vzniku pandemie, zůstává prošetřovanou neznámou. Dwyer uvádí, že u netopýrů v provincii Hubei nebyl koronavirus nalezen.
V rámci mise se vydali i na trhy, o kterých se tradovalo, že právě tam se vir přenesl na člověka. Dle Dwyera se na těchto trzích skutečně prodávají na maso „domestikované“ druhy jako např. cibetky a některé tyto druhy mohou být ke koronaviru náchylné. „Ale u žádného z masných produktů se po uzavření tohoto trhu přítomnost SARS-CoV-2 neprokázala,“ říká australský mikrobiolog a dodává, že z prvních 174 pacientů na tomto trhu nebyli zdaleka všichni, jmenovitě například muž, který byl diagnostikován jako první. Ovšem při návštěvě jim bylo zřejmé, proč by se mohl virus na tomto místě tak dobře šířit, vzhledem k tomu, že trh měl asi 10 tisíc návštěvníků za den a o kvalitní ventilaci a kanalizaci se opravdu nedá hovořit.
Genetické důkazy prý ukazují, že na trhu bylo jedno z ohnisek. Ale rozmanitost virových sekvencí ho vede k závěru, že k přenosu viru došlo buď neznámou nebo ještě nezkoumanou cestou. Podle modelů k propuknutí pandemie došlo mezi polovinou listopadu a začátkem prosince, přičemž některé dosud neověřené zdroje uvádějí přítomnost covidu ještě dříve. „Wuhanský trh byl místem šíření, nikoliv místem, kde to celé začalo. Po původu viru se musíme poohlédnout jinde,“ soudí Dominic Dwyer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas