Zdeněk Hostomský v debatě podotkl, že o variantě delta je sice známo, že se snadněji šíří, ale nebylo zatím vůbec prokázáno, že způsobuje více hospitalizací. „Delta tady bude, budiž. Ale my jsme z velké části vakcinováni,“ řekl a dodal, že přítomnost varianty delta může dokonce přimět více lidí k vakcinaci. Připomenul, jaký strach se šířil z britské mutace, nyní zvané alfa, která je v současnosti normálem. A nyní se podobně šíří strach z varianty delta. Dle biochemika není v zájmu viru svého hostitele zabít, naopak je v jeho zájmu se rozšířit, ale nikomu nic neudělat.
Doktor Smejkal uvedl, že výhodou ČR je, že má nyní ministra, který si pamatuje, jak Česko údajně vir v létě podcenilo. Kritizoval, že v Česku jdou opatření ode zdi ke zdi a také, že tu není zájem o očkování, i když vakcín bude výhledově dostatek.
Profesor Prymula uvedl, že v Česku je sice podobná nálada jako minulé léto, tedy že se všichni chtějí zbavit omezení, ale podstatně jiná situace, totiž že značná část populace je očkovaná nebo onemocnění prodělala. „V tomto si myslím, že máme záruku, že by tady neměla být nějaká dramatická velká vlna, která by kopírovala to, co bylo v minulosti,“ řekl. Že se varianta delta nezdá tak problematická, je podle něho způsobeno tím, že se dostává do mladších věkových kategorií, kde není průběh dramatický. Ale přesto by preferoval vakcinaci před přirozeným promořením, řka, že nejsou známé všechny následky.
Profesor Beran mínil, že variantu delta je třeba přestat démonizovat, mimo jiné i proto, protože má dle britských dat dvacetkrát menší smrtnost než původní britská mutace. „Znamená to, že kdyby ten virus napadl všechny v České republice, tak tady zemře 'jenom' 10 000 lidí. Kdyby tady od začátku byl delta virus, tak místo 30 000 lidí nám tu zemře jenom 1 500,“ přiblížil statistiku českými poměry. Přidal další číslo, že 2,5krát méně lidí je s deltou hospitalizováno. A data z Velké Británie prý také ukazují, že ti, kdo covid prodělali, jsou velmi dobře chránění proti této mutaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.