Pseudomorálka, žluklá nenávist... Redaktorky ČT, které se posmívaly "hanobení prezidenta", to schytaly ze sněmovny

18.11.2016 11:07 | Zprávy

„Novela není ‚lex Zeman‘, ale je to ‚lex sebeúcta‘,“ tvrdí poslanec Zdeněk Soukup (ANO) k poslaneckému návrhu na potrestání za hanobení hlavy státu. Přestože se vedení Babišova ANO od nápadu, pod nímž je jako hlavní autor uveden komunista Zdeněk Ondráček, oficiálně distancovalo, Soukup na něm nevidí nic závadného. „Prezidenta pokládám za stejný symbol státnosti, jakým jsou vlajka, státní znak anebo hymna. Kdo uráží tyto symboly, uráží i mě osobně,“ vysvětluje Soukup pro ParlamentníListy.cz. I on je totiž pod návrhem spolupodepsán.

Pseudomorálka, žluklá nenávist... Redaktorky ČT, které se posmívaly "hanobení prezidenta", to schytaly ze sněmovny
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace na Letné

Skupina šesti desítek poslanců těsně před státním svátkem 17. listopadu navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Před dalším projednáváním v zákonodárných sborech ji ale musí posoudit vláda.

Už teď se ale nad normou stahují mračna. Ve středu ji totiž zavrhli jak vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš, tak i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Oba prý odmítají, aby byli lidé za tento čin kriminalizováni.

„Je to zákon protiústavní, je to potírání svobody slova a demokracie. My se nemůžeme vracet k zákonům, které jsme tu měli za komunistického režimu,“ řekl na konto znovuzavedení trestu kvůli hanobení prezidenta Andrej Babiš s tím, že se od návrhu předsednictvo ANO distancovalo.

Extrémní návrh, který spadne pod stůl

Sobotka nápad původně 64 poslanců dokonce označil za „extrémní návrh“ a ten prý s dalšími podobnými záležitostmi zazáří jako kometa, ale pak se opět ponoří do hromady návrhů v Poslanecké sněmovně, které v klidu vyčkají na to, až spadnou pod stůl a až skončí volební období.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

4:44 „Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

Činnost pro cizí mocnost. Nový trestný čin, který zůstane odkazem Fialovy vlády. Podle právníků jde …