Padesátnice Iveta M. pracovala na místním pracovišti České správy sociálního zabezpečení v Praze 8 jedenáct let. Práci měla prý ráda a bavila ji. Situace se ovšem změnila s příchodem nového vedení. Iveta M. si začala stěžovat na psychické týrání a šikanu na pracovišti, odborně řečeno „bossing“.
Podání týkající se šikany bylo doručeno na Oblastní inspektorát práce pro hlavní město Prahu začátkem listopadu 2016. Následně nicméně oběhlo „místa nejvyšší“. Své k případu tak řeklo Ministerstvo vnitra, náměstek pro státní službu Postránecký a nakonec dokonce i ombudsmanka Šabatová.
Stížnost Ivety M. mířila jasně na její nadřízenou, ředitelku odboru. V dokumentech, které naše redakce získala, zmiňuje „psychický tlak“ a „neustálé ponižování“, které se mělo od doby, kdy nová ředitelka odboru nastoupila, stále stupňovat.
„Výsledkem byl můj psychický kolaps, kdy jsem při předání pošty do podatelny upadla do bezvědomí. Když mě po několika minutách náhodně našla kolegyně v bezvědomí, musela pro mne přijet rychlá záchranná služba a byla jsem převezena do nemocnice Na Bulovku,“ píše v dopise Iveta M.
Teror nicméně pokračoval i poté, co se Iveta M. vrátila z nemocnice (více než rok byla v pracovní neschopnosti, vzhledem k psychickým potížím rovněž byla na vlastní žádost převedena na oddělení, kde nebyla nucena pracovat přímo s klienty, ale mohla se věnovat papírování).
Nevhodné chování její kolegyně mělo zahrnovat například i veřejné rozhlašování toho, že se údajně terorizovaná žena léčí na psychiatrii. „Psychické zhroucení a neustálý tlak ze strany nadřízené na pracovišti mě doslova donutil podat výpověď, od té doby jsem pod neustálým stresem a hlavně lékařským dohledem,“ píše Iveta M.
Jak Iveta M. v jednom z dopisů uvádí, po nástupu nové vedoucí rovněž začala z místního pracoviště ČSSZ odcházet i řada „dlouhodobých zkušených kolegů a kolegyň, kteří požádali o přeložení, snížení platové třídy nebo dali výpověď“. „Jejich rozhodnutí nebylo z vlastní vůle, ale předcházelo tomu psychické týrání, vydírání a šikana,“ píše žena, která dnes již ve státní službě nedělá a živí se prostřednictvím brigád.
Redakce ParlamentníchListů.cz má k dispozici i dokument Ivety M., ve kterém uvádí důvody ukončení pracovního poměru na Pražské správě. „Vždy jsem práci vykonávala ráda a zodpovědně, bez jakýchkoliv stížností ze strany vedení,“ píše Iveta M. Situace se ale podle toho, co Iveta M. napsala, změnila s příchodem nových šéfů. „Na oddělení začal fungovat systém nadržování vyvoleným pracovníkům a na druhou stranu šikana a psychický nátlak na zaměstnance, kteří zrovna nebyli ‚kamarádíčci‘ zmíněných vedoucích pracovnic,“ píše Iveta M.
„Často mi bylo naznačeno, že jestli nejsem na své pozici spokojená, mohu ihned ukončit pracovní poměr, že na ni mají jiné zájemce (zřejmě další vyvolení). Situaci jsem špatně snášela a tak jsem se skutečně rozhodla k datu 28. 2. 2015 pracovní poměr ukončit,“ psala Iveta M.
Ostatní zaměstnanci se podle Ivety M. nicméně báli, a proto podávali podání na svou nadřízenou pouze anonymně.
Odpověď dostala Iveta M. z odboru interního auditu a kontroly České správy sociálního zabezpečení koncem října 2016. „Nelze souhlasit s Vaším tvrzením, že by Vám byla přidělována práce jakkoliv podřadná či neodborná. Veškeré služební úkoly plně odpovídaly Vašemu služebnímu zařazení i pracovní náplni,“ stojí v odpovědi úřadu zaslané Ivetě M. „Provedeným šetřením se nepodařilo prokázat nerovné zacházení s podřízenými hraničící se šikanou,“ stojí dále v odpovědi. Informace Ivety M. související s údajnou šikanou a terorem týkajícím se dalších zaměstnanců se podle úřadu nepodařilo ověřit, a jsou tedy „spekulacemi“. „S ohledem na výše uvedené byla Vaše stížnost vyhodnocena jako nedůvodná,“ uzavírá text dokument.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok