Psychopati a fanatici. Psychoterapeut na Bakalově serveru vysvětluje, co jsou zač lidé, kteří kritizují na internetu

24.06.2018 17:21 | Zprávy

Psychoterapeut Tibor Brečka se v rozhovoru pro server Aktuálně.cz rozhovořil o tom, kdo to jsou vlastně internetoví trollové a hateři. A nejen o tom.

Psychopati a fanatici. Psychoterapeut na Bakalově serveru vysvětluje, co jsou zač lidé, kteří kritizují na internetu
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

„Trolla baví samotný proces ničení, dehonestace, to, jak jsou ostatní lidé naštvaní. Zejména když se mu povede naštvat jednu skupinu na druhou a on pak už do toho nemusí tolik zasahovat, protože ti lidé se koušou navzájem,“ uvedl Brečka. Ten mimo jiné působí v Asociaci bezpečná škola a učí na ČVUT a soukromé Newton College. 

Jak také uvedl, ze zahraničních výzkumů vyplývá, že každý internetový troll je psychopat. „V takzvané temné čtyřce – machiavelismu, sadismu, narcismu a psychopatii – skóruje mnohem více než ostatní uživatelé,“ poznamenal a zároveň také uvedl, že je rozdíl mezi tím trollovat a být trollem.  

Původní text ZDE.

A jaký je rozdíl mezi on-line hatery a trolly? „Trolla baví samotný proces ničení, dehonestace, to, jak jsou ostatní lidé naštvaní. Zejména když se mu povede naštvat jednu skupinu na druhou a on pak už do toho nemusí tolik zasahovat, protože ti lidé se koušou navzájem. U haterů je podle mě hlavní rozdíl v tom, že jde o lidi, kteří zastávají názor, jemuž opravdu věří. Hater si nechce dělat z lidí legraci, ale opravdu někdy až fanaticky a agresivně zastává svůj názor. V jeho případě jde mnohem více o emoce, především ty primární,“ poznamenal dále Brečka pro server, spadající do mediálního domu Economia miliardáře Zdeňka Bakaly. 

Podle jeho slov je pak velmi pravděpodobné, že lze narazit na nějakého hatera v diskusi pod články na nějakém zpravodajském serveru. „Je na mém zvážení, do jaké míry se v tom chci angažovat, kolik svého času a know-how tomu chci věnovat. Měl bych si uvědomit, že existuje skupina, kterou já tam prostě nemám šanci přesvědčit,“ dodal Brečka. „Když jsem voličem jedné strany, kterou silně hájím, do jaké míry má cenu jít na facebookový profil totálně opoziční strany a tam se snažit její voliče přesvědčit o tom, že pravdu má moje strana? Pravděpodobnost, že se mi to povede, se limitně blíží nule. Ale jsou méně názorově vyhraněná uskupení, kde to zkusit mohu,“ míní také Brečka.

Brečka mimo jiné uvádí, že důležité je i to, jak člověk pracuje s informacemi a jestli vůbec chce mít Facebook jako hlavní kanál informací. „Pokud ano, měl bych si uvědomit, odkud mi tam ty informace tečou. Mnoho lidí si nedosleduje primární zdroj toho, co jiní sdílejí,“ řekl se slovy, že nejdůležitější je podle něj také běžný mezilidský kontakt. „Sociální sítě mohou být úžasný nástroj, ale někdy nám nahrazují reálný život. Nepotřebujeme změnu ve virtuálním světě, ale v tom reálném,“ podotkl Brečka a poukázal i na fake news a hoaxy.  
 
„Hoaxy dokážou poměrně výrazně destabilizovat jak jedince, tak společnost. V kybernetické válce je cílem snížit důvěryhodnost státního aparátu, mainstreamových médií a základních opor společnosti. A vyvolat strach. Čím víc jako jedinec cítím strach, tím jsem náchylnější a ochotnější přijmout i radikální, ba dokonce hloupá řešení dané situace,“ zmínil závěrem s tím, že nikdy nebylo jednodušší zpochybnit jakoukoliv zprávu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

14:00 Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

Mentalita Romů se od 13. století nezměnila a mezi jejich životní priority nepatří vzdělávání. Těmito…