Český politik, bývalý diplomat a poslanec Poslanecké sněmovny České republiky za hnutí SPD Jiří Kobza nevidí vyhlídky na vývoj světové ekonomiky příliš nadějně. Válka na Ukrajině oproti tomu, co se podle jeho mínění bude dít, je jen „hospodskou šarvátku“. Ve svém komentáři ukazuje způsob, jakým může Čína a její měna juan v příštích letech najít způsob, jak dominovat světovému trhu. Sám nynější stav světa nazývá „juanizací na vzestupu“.
„Jde o čínskou měnu juan, která nás začíná obklopovat ze všech stran, jen to ještě úplně nevíme nebo se tomu vědomí bráníme. Třeba různými omezeními či sankcemi,“ tvrdí Kobza a následně vše vysvětluje tím, že většina států akceptuje a následuje zahraniční politiku Spojených států amerických, když zasahují do záležitostí suverénních států. Ty země, které se politikou USA neřídí, jsou postihnuté sankcemi a embargy, což je nutí k najití alternativních trhů pro import a export zboží. Sankce způsobují inflaci, a státy tak hledají i alternativu k dolaru a nacházejí právě čínský juan nebo rubl.
Kobza uvádí, že v současnosti Čína vlastní 1,100 bilionu USD dluhopisů, přičemž jejich uvolnění na trh by srazilo jejich cenu na světových trzích, a zvýšila by se tak inflace dolaru. „Pokud ČLR uvolní dolarové dluhopisy, rozkymácí se světový finanční systém, a v tom případě ta juanizace vypadá jako příprava funkčního a stabilního systému, který dolar nahradí,“ predikuje s tím, že dolar bude nahrazen minimálně u rozvojových zemí. Menší část dluhopisů drží i Rusko.
O dedolarizaci se snaží i země BRICS. Tyto země přecházejí na juan v transakcích s naftou a plynem. „Rusko a Brazílie už smlouvy s ČLR uzavřely, víme, že další země (i kandidátské země do BRICS) o tom reálně uvažují nebo i už jednají,“ píše poslanec a dodává: „Je otázkou času a pokračování nesmyslně agresivní americké zahraniční politiky a jejich satrapů například v ČR, kdy ekonomická spolupráce zemí BRICS přejde plynule od ad hoc do systematické vojenské spolupráce,“ zamýšlí se. Lze podle jeho úvah i předpokládat, že pokud by se k „juanové dohodě“ připojily země jako Indie, Írán, Saúdská Arábie, Venezuela nebo Nigérie, další státy OPEC by následovaly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk