Dalík si měl totiž v listopadu 2007 na schůzce v pražské restauraci U Malířů říct o částku 3x 6 milionů eur. To bylo tehdy 484,1 milionu korun. Peníze chtěl po zástupci rakouské firmy Steyr. Ta měla jako výrobce dodat české armádě obrněná vozidla Pandur.
Dalíkovo jednání bylo nejprve považováno za korupci, odvolací vrchní soud však jeho počínání označil za pokus o podvod. Místo pěti let, které Dalíkovi vyměřil pražský městský soud, tak Dalík dostal čtyři roky, a to ve věznici s dozorem. Navíc musí Dalík uhradit čtyři miliony korun, jinak bude za mřížemi ještě o dva roky déle.
„Nebylo jednoznačně a nepochybně prokázáno, že obžalovaný na schůzce požádal o úplatek na základě dohody s někým z představitelů vlády České republiky,“ píše se také v rozsudku odvolacího soudu. Ten má 21 stran, k možnosti vazby Dalíka na tehdejší kabinet Mirka Topolánka (ODS) se zde vyjadřuje opakovaně. Ale de facto stále s výše uvedeným závěrem – neexistují důkazy o tom, že by se Dalík s někým z kabinetu domluvil na tom, aby chtěl po Rakušanech peníze.
Původní text ZDE.
Dalík podle odvolacího soudu uvedl zahraniční manažery v omyl, neboť na základě přátelství s premiérem Topolánkem předstíral, že dokáže ovlivnit rozhodnutí ministrů.
O termínu lobbistova nástupu do vězení nyní rozhodne pražský městský soud, který musí odsouzenému lobbistovi doručit jak písemný pravomocný rozsudek, tak datum odchodu za mříže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef