Nejnovější studie investiční firmy Invesco naznačuje, že centrální banky a státní investiční fondy stále častěji stahují své zlato ze západních bank zpět domů kvůli obavám, že by jejich aktiva v zahraničí mohla být zmrazena. Nebezpečný precedent ohrožující právní jistotu a pravidla tržní ekonomiky investoři spatřují v sankcích, které západní státy uvalily na Rusko po vypuknutí války na Ukrajině. Za bezpečnější alternativu vůči derivátům a burzovně obchodovatelným fondům centrální banky považují fyzické zlato, jehož za minulý rok nakoupily rekordní hodnoty. Na Čínu a Turecko připadá dohromady téměř pětina těchto nákupů, píše deník Financial Times.
Podle správce aktiv Invesco, který v období od ledna do března provedl průzkum mezi 85 státními investory a 57 centrálními bankami, přibližně 41 % respondentů průzkumu očekává, že v příštích třech letech zvýší alokaci zlata ve svých portfoliích. Dvě pětiny z nich uvedly, že je k tomuto kroku motivují obavy ze zmrazení svého majetku. Průzkum dále zjistil, že 68 % centrálních bank drží část svých zlatých rezerv doma, přičemž v roce 2020 to bylo 50 %. Za pět let by se toto číslo podle průzkumu mělo zvýšit na 74 procent.
„Měli jsme zlato v Londýně..., ale nyní jsme ho převedli zpět do vlastní země, abychom ho drželi jako bezpečné aktivum a aby bylo v bezpečí,“ uvedla podle Invesco jedna nejmenovaná centrální banka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AKS
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.