Před rokem, 24. února 2022, zahájila Ruská federace invazi na Ukrajinu. Podle ruské propagandy jde o osvobození rusky mluvící části obyvatelstva Ukrajiny, denacifikaci a demilitarizaci země. I teď, rok od počátku ruské invaze, tomu obyvatelé Moskvy stále věří a o invazi smýšlejí jako o nutné vojenské operaci, v níž Rusko pouze brání svou nezávislost a svobodu občanů. Zjistili to reportéři agentury Reuters, kteří se v Moskvě bavili s lidmi různého věku, co si od konfliktu s Ukrajinou slibují. Většina z nich neochvějně věří v brzké ruské vítězství. „NATO s námi válčí skrze Ukrajinu a dodává těm nacistům vybavení. Těšíme se, že letos vyhrajeme – doufejme. Čím dříve to skončí, tím lépe,“ říká obyvatel Moskvy Jevgenij. „Válka je samozřejmě špatná, ale tento rok ukázal, že jiné rozhodnutí udělat nešlo,“ myslí si i Ruska Marina.
Pro Ukrajince se celý rok nesl ve znamení smutku. Jak uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, byl však i ve znamení jednoty – jednoty Západu. Ten Rusku naopak slibuje porážku.
„Přibližně k 1. květnu bude mít Ukrajina ‚zbraň vítězství‘ – tanky, obrněné transportéry, dělostřelectvo pálící na 160 nebo až 320 kilometrů,“ říká ruský publicista Andrej Piontkovskij vystupující proti Putinovu režimu. V rozhovoru pro web Unian uvádí, že na jaře bude Ukrajina disponovat zbraněmi dodanými Západem a mohlo by díky tomu dojít ke znovudobytí Melitopolu a pak i k obklíčení Krymu. To by následně mohlo vést k „zhroucení ruského režimu“. Až bude Melitopol opět v rukou Ukrajinců, nastane podle Piontkovského chaos mezi ruskými generály, kteří už teď vykazují jisté známky nespokojenosti s rozhodnutím Putina zahájit útoky v únoru. Vina za toto rozhodnutí však padne na generály. Mohlo by tak dojít ke snaze zbavit se Putina. „Je to takový základní scénář. Generálové nebudou čekat, může dojít k vojenskému převratu. Neúspěch takového rozsahu může vést k eskalaci už tak napjatých vztahů v Kremlu,“ uvádí Piontkovskij.
Významnou roli může sehrát i setkání Zelenského s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem. Zelenskyj možné setkání, které by bylo ku prospěchu jak Ukrajiny, tak Číny, poprvé zmínil v pátek. Čína se zatím na výzvu k setkání nevyjádřila, vyzvala ale k příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a k zahájení mírových jednání. Požaduje i ukončení sankcí vůči Rusku.
„Čína hraje dvojí hru, Rusko nemůže opustit, na druhé straně má zájem udržet si obchodní pozici,“ vysvětluje bývalý ministr Lubomír Zaorálek kroky Číny. „Čína nikdy nedělá nic jen tak, nejde o zájmy Putina, hledí si vlastních zájmů. Putin bude muset polykat žluč, až uvidí čínského prezidenta na Majdanu,“ míní publicista Jefim Fištejn. Ten se po pořadu CNN Prima NEWS 360° potkal s bývalým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.