„Putin prezentoval Kyjevskou Rus jako ruský centralizovaný stát, jejíž součástí byla dnešní Ukrajina. Naopak to byl spíše volný svazek knížectví. A nemá jediného kontinuálního nástupce – takže si ji nelze přivlastnit a tvrdit, že ,tohle bylo Rusko a Rusové'. Podle Putina jim území dnešní Ukrajiny vzala Litva, později Polsko-litevská unie. Pak se odkazuje na rok 1654, kdy prý utlačovaná populace ,ruských zemí' pod vedením Bohdana Chmelnického chtěla ,pod silnou ruku Ruska'. Ve skutečnosti nešlo o Rusy, ale o etnikum kozáků," poznamenal Trunečka ve svém fact-checkingovém vlákně k rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina s Tuckerem Carlsonem.
„Roku 1654 totiž kozácký stát s ruským carem uzavřel Perejeslavskou dohodu o spojenectví. Car si ji ale vyložil jako slib věrnosti. Kozáky mimochodem o pár let později podrazil. Tuto dohodu ruská propaganda opakovaně používá jako ,důkaz' jednoty tohoto území s Ruskem. Putin tvrdí, že před první světovou válkou Rakousko provádělo ukrajinizaci, aby oslabilo Rusko. Ukrajinský národ se ale začíná konsolidovat už během 19. století. Dokládají to i snahy Ruska potlačovat ,maloruské nářečí‘ (ukrajinštinu), např. vulajevským oběžníkem z r. 1863. Putin dále tvrdí, že Lenin dal Ukrajinské SSR jihovýchodní území, které nikdy nebylo Ukrajinou. Jenže už při carském sčítání lidu 1897 tam byla etnická většina Ukrajinců (oficiálně se označovali ‚Malorusové‘),“ dodal Trunečka.
„Po II. světové válce získala Ukrajinská SSR území, která předtím patřila Polsku či Maďarsku – je to prý ,umělý stát z vůle Stalina‘. Jenže území východní Haliče, která získala od Polska, byla převážně etnicky ukrajinská. Už za Rakouska se zde Poláci a Ukrajinci přeli. Se Zakarpatskou Ukrajinou je to komplikovanější, v oficiálních statistikách i identitě se nám mísí pojmy ,Ukrajinec‘, ,Rusín‘ či ,Rutén‘. Ale i zde byly snahy o ukrajinskou nezávislost, především na přelomu let 1938-1939. Maďarů zde byla dlouhodobě menšina,“ dodal.
SHRNUTÍ: Historie Ukrajiny je komplikovaná. Ukrajinci i Rusové či Bělorusové se odkazují ke Kyjevské Rusi. Po jejím pádu ve 12. stol. ale nebylo jádro dnešní ???? součástí Ruska. Nešlo „vždy o ruské území“. Až od konce 18. století byla velká většina dnešní Ukrajiny v Rusku. (9/10)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Vanda Efnerová