Putin útočí i na západě Ukrajiny. Zoufalství? Verbuje už prý i zajatce

11.03.2022 9:36 | Zprávy

Ruští agresoři prozatím nezískali kontrolu ani nad Kyjevem, ani nad Charkovem, v šestnáctý den války poněkud mění taktiku a napadají i města, kde dosud panoval relativní klid - jako jsou Dnipro, Lutsk, Ivano-Frankivsk a další. Ukrajinci se ruským okupantům dál brání. Videa kolující na sociálních sítích však ukazují mohutné exploze.

Putin útočí i na západě Ukrajiny. Zoufalství? Verbuje už prý i zajatce
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Od okamžiku, kdy ruští agresoři vtrhli na rozkaz prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu, uplynulo již 16 dní. Ruští okupanti se snaží podmanit si Ukrajinu již třetí týden. BBC hlásí, že ačkoli se Rusům dosud nepodařilo dobýt města jako Charkov, rozšiřují válečné operace i proti dalším ukrajinským městům.

V pátek ráno se ukázalo, že Rusové útočili na různých místech Ukrajiny. V Dnipru, ve střední části východní Ukrajiny, kde žije asi milion obyvatel, jde o třetí největší město Ukrajiny, úřady oznámily, že po ruských náletech zemřel jeden člověk. Záběry ze sociálních sítí ukazují, že hasiči ve městě ze všech sil bojují s zuřícími požáry.

 

 

Výbuchy se ale ozývaly i z Ivano-Frankivsku na jihozápadě země, kde před válkou žilo asi 230 tisíc lidí. Video z Ivano-Frankivsku informace o útoku potvrzují.

 

 

V Charkově měly ruské letouny bombardovat výzkumný ústav s jaderným reaktorem. Radiace se podle úřadů neuvolnila.

K útoku došlo také ve městě Lutsk, kde žije asi 217 tisíc lidí. Nachází se v oblasti Volyně a první zmínky o něm pochází už z roku 1085, jde tedy o jedno z historických center Ukrajiny. Rakety tady měly dopadnout na továrnu na opravu leteckých motorů a na letiště.

Server Seznam Zprávy uveřejnil na twitteru video z velkého výbuchu přímo v Lutsku po ruském útoku.

 

 

Fotografie z Lutsku uveřejnila také mediální agentura Nexta sídlící v Polsku.

 

 

Rusové tvrdí, že dobyli město Volnovacha ležící severně od jižního přístavu Mariupol. Ve městě žilo před válkou asi 20 tisíc lidí. Mariupol zůstává obležený a ruská armáda pokračuje v ostřelování stovek tisíc civilistů žijících ve městě, kde už se nedostává ani pitné vody.

Rusové také žádají mimořádné zasedání OSN, kde chtějí probírat své tvrzení, že se na Ukrajině pod patronátem USA vyvíjely biologické zbraně. Washington tyto zprávy odmítl jako nepovedenou snahu Ruska ospravedlnit ruské rozpoutání války proti svobodné Ukrajině.

Spojené státy a EU hrozí uvalením dalších sankcí, např. v podobě cel na zboží, které dosud Rusko exportuje na Západ. Rusko na oplátku hrozí, že znárodní firmy západních podnikatelů, kteří podnikali v Rusku. Mohlo by se to týkat i českých firem.

Ukrajinské úřady také tvrdí, že se ruští okupanti snaží naverbovat ukrajinské zajatce i ukrajinské civilisty z dočasně obsazených měst. Ruští okupanti se prý snaží naverbovat i mladé muže, kteří nemají absolutně žádné bojové zkušenosti. Ruská federace se tak snaží doplnit vlastní řídnoucí řady. BBC však upozorňuje, že tyto zprávy nemohla nezávisle ověřit. Ukrajinská strana také tvrdí, že nehodlá postupovat stejně jako Rusko a nebude do bojů posílat netrénované muže.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…