Putin má podle Kasparova jasný cíl a tím je oslabit Evropskou unii a Evropu jako takovou. V tom mu pomáhají krajně pravicové strany a lidé jako je Donald Trump či bývalý starosta Londýna Boris Johnson, jeden z hlavních bojovníků za brexit.
„Jeho cíl je oslabit instituce, včetně NATO a EU, které by mohly stát v cestě jeho novosovětským ambicím,“ píše Kasparov a dodává, že Kreml těžce nesl, když si ve Skotsku odhlasovali setrvání v EU. „Putin vidí Evropu jako nepřítele a chce, aby jeho protivníci byli rozdělení, menší a slabší,“ vyvodil Kasparov.
Putin podle Kasparova tento svůj plán realizuje již posledních šestnáct let, po která je u moci, a funguje mu dobře. Měl na své straně velké osobnosti jako například Silvia Berlusconiho či Gerharda Schrödera, který za Putinem však stále stojí i ve své nové funkci předsedy akcionářů plynovodu Nord Stream.
Kasparov se podivuje nad skutečností, že ruské „propagandistické plátky“ Russia Today a Sputnik jsou mnohými vnímány jako „legitimní zpravodajské zdroje“ co se brexitu týká a upozorňuje také na jejich přílišnou náklonnost vůči Donaldu Trumpovi. „Putin vždy podporuje ty nejvíce rozdělující elementy evropské politiky, a doufá, že se mu to vrátí v podobě zrušení sankcí, které EU uvalila na Rusko po invazi na Ukrajinu.“
Ruský prezident se přitom těší velké podpoře „protiimigračních stran, kvazi fašistů a ne tak úplně kvazi fašistů,“ kteří jej všichni prohlašují za dobrého vůdce, i přesto, že si „Putin přeje potrestat Ukrajinu za to, že následovala sen přidat se k EU, sen, který někteří lidé v Británii chtějí dobrovolně opustit“.
„Brexit by jen pomohl k osmělení rozdělujících sil a nenávisti, která již je na vzestupu. Byl by darem pro skupiny teroru, které jsou již aktivní uvnitř i vně evropských hranic, darem pro ruského diktátora, který se tyto hranice snaží prorazit, a snížil by schopnost Velké Británie a Evropy se těmto útokům bránit,“ řekl Kasparov a označil jej za krok zpět pro světový řád.
Británie podle Kasparova drží v Evropské unii určitý myšlenkový proud, který brání lidem otevřeně podpořit Kreml a obrátit se na východ. Což je jeden z důvodů, proč by také měla v EU setrvat a to i přesto, že Kasparov nemůže říct, že by s byrokratickým aparátem EU zcela souhlasil. Přesto je však byrokracie EU lepší, než diktatura Kremlu.
„Pokud si nejste jisti správným postupem, mohli byste se podívat na to, co chce Putin, a udělat přesný opak. Například úplně zoufale touží po tom, aby se příštím prezidentem Spojených států stal Donald Trump,“ dodal Kasparov a připomněl, že za „evropský sen“ stále stojí za to bojovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa