Fakulta se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o ni zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie. Podle České televize policie incident popřela.
Předsednictvo Rady vysokých škol tato událost znepokojila a stejně jako FAMU žádá příslušné orgány o řádné prošetření a veřejné vysvětlení celého incidentu. "Zdůrazňujeme, že svoboda projevu a akademická práva, jakožto základní principy demokracie, jsou nedílnou součástí naší společnosti a nesmějí být za žádných okolností kýmkoliv ohýbány či oklešťovány," uvedla ve svém usnesení.
Svoboda vyjadřování je hodnotou nezbytnou nejen pro zdravou funkci akademického prostředí, ale rovněž pro fungování celé demokratické společnosti, uvedla místopředsedkyně studentské komory Barbora Stuhlová. "Ať už je názor na situaci kolem návštěvy čínského prezidenta v ČR jakýkoliv, stojím plně za právy studentů, kteří se ho rozhodli manifestovat vyvěšením tibetské vlajky, a také Akademickým senátem FAMU, jenž ji na své budově ponechá jako symbol svobody slova," doplnila v tiskové zprávě.
Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Hynek Roubík věří tomu, že policie tuto záležitost dostatečně vysvětlí. "V opačném případě by bylo namístě, aby uznala pochybení a vyvodila z něj patřičné důsledky," dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa