Radikálové opět útočí. Tentokrát v hlavním městě Mali. Nejméně dva mrtví, 170 lidí bylo zajato

20.11.2015 10:29 | Zprávy

Nejméně dva lidé nepřežili dnešní útok teroristů na hotel Radisson v Bamaku. Oznámil to reportér televize France24, podle něhož je jedna z obětí z Evropy. Zdrojem informace je pracovník hotelu, úřady ji zatím nepotvrdily. Útočníci zajali 170 lidí, ale podle agentury Reuters začali propouštět ty, kteří prokázali znalost Koránu. Dvě ženy vyvedla z hotelu eskorta.

Radikálové opět útočí. Tentokrát v hlavním městě Mali. Nejméně dva mrtví, 170 lidí bylo zajato
Foto: worldswide.com
Popisek: Africký Tuareg, ilustrační foto

Mezi rukojmími je 140 hostů a 30 zaměstnanců hotelu. Zdroj z hotelové skupiny Rezidor, do které Radisson patří, řekl původně AFP, že rukojmí jsou v rukách dvou lidí.

Radisson je jeden z nejluxusnějších hotelů v Bamaku; leží západně od městského centra a využívají ho často cizinci včetně posádek letecké společnosti Air France. V budově je 90 pokojů, které byly nyní z 90 procent obsazeny. Jeden z čínských hostů informoval agenturu Nová Čína, že je „mezi několika čínskými hosty, kteří v hotelu uvízli“.

Komando prý volalo „Alláhu akbar“

Svědci, které cituje agentura AP, tvrdí, že útočníci u sebe mají pušky a granáty. Jeden ze zaměstnanců oznámil, že cestu do hotelu si komando volající „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký) vybojovalo granáty. O počtu případných obětí nebo raněných zatím není nic známo.

Americké velvyslanectví v Mali vyzvalo americké občany, aby nevycházeli ven. Poradce maliského ministerstva obrany oznámil, že zatím není jasné, co se v hotelu přesně děje.

Mali bojuje s islámskými radikály dlouho

Mali má za sebou dlouhý boj proti islámským radikálům, kteří v roce 2012 začali obsazovat sever země. Jejich postup k Bamaku se podařilo zastavit kromě jiného také díky intervenci francouzské armády.

Po nedávných teroristických útocích v Paříži řekl francouzský prezident François Hollande, že Francie bude s teroristy bojovat po celém světě až do jejich zničení a že kromě Sýrie to bude také v Iráku a v Mali. Francie má v Mali stále asi 1000 vojáků a podle některých zdrojů už jich bylo několik vysláno k hotelu.

V Mali působí pod patronací mise Evropské unie také česká armáda, která se podílí na výcviku místních vojáků a na ostraze velitelství mise v Bamaku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…