Islámský stát je dalším potomkem násilného pojetí islámu, který se zrodil v Afghánistánu v 80. letech 20. století. „Vypěstovali ho Američané v boji proti Sovětům, ale tito radikálové se po vítězství obrátili proti svým někdejším strůjcům,“ poznamenal Tureček.
Jak s těmito radikály bojovat? To je obtížná otázka, protože v Islámském státu jde o myšlenku, která má i sociální rozměr. „Otázkou také jaké, do jaké míry ho my sami přiživujeme svými operacemi na Blízkém východě. ... My sice můžeme vykořenit tuto organizaci, ale za rok za dva tu můžeme mít jinou, jen s jinou vlajkou,“ upozornil analytik. Islámský svět se cítí pod tlakem zkaženého Západu a to může vést k radikalizaci. Arabové vidí, co páchají americké bomby, co páchají izraelské bomby a pamatují si to. „A mohou si říci: Proč já mám léčit lidi v nemocnici v Londýně, když bych mohl pomoci svým souvěrcům v Sýrii,“ popsal situaci host.
Podle názoru hosta musíme nechat pracovat především tajné služby. „A i těm by se pracovalo lépe, kdyby politici nevyvolávali zbytečné obavy,“ doplnil. „I kdyby dnes bylo vybombardované celé území Islámského státu, tak by to k žádnému řešení nevedlo, protože by opět vznikla oblast bezvládí s ozbrojenými skupinami, které by byly pod kontrolou tu Američanů, tu Turecka, tu Saúdské Arábie a tak podobně,“ upozornil analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp