V Charkově, přibližně s 1,5 milionem obyvatel, z nichž nemálo mluví rusky, čelí ostrému útoku ruských agresorů. Prozatím město odolává, ale v ulicích města už se pohybují početné skupiny ruských okupantů.
Maria Avdeeva, ředitelka výzkumu think-tanku European Expert Association, pro BBC uvedla, že rakety dopadají do obytných čtvrtí. „Toto je obytná oblast bez jakýchkoli vojenských objektů. Ruské jednotky záměrně zaměřovaly civilní objekty,“ popsala útok na centrální náměstí v Kyjevě. „V Charkově je 1,5 milionu lidí a jsme na pokraji humanitární krize, protože nám chybí zásoby potravin a zdravotnického materiálu všeho druhu," řekla.
Ve městě #Kharkiv provádějí okupanti masivní letecké útoky na infrastrukturu města.#UkraineConflict #UkraineUnderAttack
— Ukraine CZ News (@Ukrajina_CZNews) March 1, 2022
pic.twitter.com/UTJXlWMm2f
Záchranáři v troskách budov hledají možné přeživší.
- Další informace naleznete zde
Mezitím ve videovzkazu, který poslal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, protože neměl jak se osobně dostavit do Ženevy, když se evropský vzdušná prostor pro ruské letouny uzavřel, zaznělo, že Ruská federace musela podniknout invazi na Ukrajinu, protože nemůže připustit, aby Ukrajina v budoucnu vytvořila vlastní jaderný arzenál, který by mohl ohrozit Rusko.
Podle BBC tak Lavrov nabídl další ruské zdůvodnění své agrese vůči Ukrajině.
Lavrovova slova však zněla do tíživého ticha. Velvyslanci Velké Británie, Německa, Austrálie, Kanady či USA demonstrativně opustili sál ve chvíli, kdy Lavrov začal mluvit.
#Ukraine
— #ČešiZaUkrajinu (@CesiZaUkrajinu) February 28, 2022
Charkiv nyní. pic.twitter.com/k5jV6ethZS
Lavrov ve svém videovzkazu také zdůraznil, že Spojené státy nesmí budovat své základy v zemích bývalého Sovětského svazu, tedy ani na Ukrajině.
#Kharkiv. Maidan Svobody now#CloseTheSky #NATOINUKRAINENOW #ukraine #war #stopwar #withukraine #StopPutinNOW pic.twitter.com/bTXK73CtBe
— WithUkraine 24/7 (@With__Ukraine) March 1, 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.