Rána do zad Fialovi. Z EU. Seděl, trpěl a teď je ještě hůř

18.07.2022 8:25 | Analýza

V souvislosti s válkou na Ukrajině a s ní spojenou krizí v EU sílí tlak na zrušení práva veta jednotlivých států. Včera se za něj postavil německý kancléř Olaf Scholz a našel podporu i v Česku, z řad TOP 09. Větší pozornost však přitáhla kritika premiéra Petra Fialy ze strany europoslance Verhofstadta. I ten našel v Česku řadu zastánců. Proslov se dostal až na Slovensko, kde ho člen hnutí Republika Marián Ďuriš šíří a dodává, že Fiala se měl chovat asertivněji.

Rána do zad Fialovi. Z EU. Seděl, trpěl a teď je ještě hůř
Foto: Repro Youtube
Popisek: Premiér Petr Fiala v europarlamentu poslouchá slova Guye Verhofstadta

Snad při každé krizi v Evropské unii se objeví ti, kdo by kvůli ní rádi zrušili jeden ze základních principů fungování unie, totiž jednomyslnost hlasování. Nejinak je tomu i v případě války na Ukrajině a s ní související hospodářské krize.

Dle agentury Reuters německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že si Evropská unie už nemůže dovolit, aby jednotliví členové měli právo veta, pokud si chce zachovat vedoucí postavení v určování globální politiky. V článku vydaném v německém listu Frankfurter Allgemeine Zeitung pak tvrdí, že válka na Ukrajině vyžaduje v EU jednotu a konec „sobeckého blokování“ evropských rozhodnutí jednotlivými státy.

„Jednoduše si už nemůžeme dovolit národní veta, například v zahraniční politice, pokud chceme, aby náš hlas byl slyšet ve světě soupeřících mocností,“ uvedl Scholz a dodal, že neustálá nejednotnost a disent mezi členskými státy nás oslabují. „Nejdůležitější reakcí Evropy na změny tak musí být jednota. Musíme ji nepochybně udržet a musíme ji prohloubit,“ myslí si německý sociálnědemokratický kancléř.

Za jeho slova se v Česku postavil například poslanec TOP 09 Marek Ženíšek. „Nelze než souhlasit. Jen si nejsem jistý, jestli si ty důsledky uvědomují všichni,“ okomentoval kancléřova slova.

Dalším, již dlouholetým bojovníkem za zrušení práva veta je bývalý premiér Belgie a nyní europoslanec Guy Verhofstadt, který do roku 2019 vedl frakci ALDE, která se později přeměnila na frakci Renew (v ní je členem i hnutí ANO). Verhofstadtovi leží již nějakou dobu v žaludku maďarský premiér Viktor Orbán, kterému chce zastavit dotace, a také polská PiS, kterou kritizuje za údajné nedostatky v udržování vlády práva. Zrušení práva veta by jakékoliv unijní trestání Polska a Maďarska nepochybně usnadnilo.

Byl to právě Verhofstadt, který zkritizoval Petra Fialu za jeho proslov, ve kterém zmínil Václava Havla. Zmínil, že Fiala řekl, že reforma Evropské unie a dohod o jejím fungování je běh na dlouhou trať. Namítl, že pokud je to běh na dlouhou trať, tak se musí začít brzy. „Jak určitě víte, předsedkyně europarlamentu spustila článek 48, poslala vám dopis, a můj požadavek a požadavek celého europarlamentu je, abyste reagoval rychle a bez okolků na tento požadavek. Není to rozsáhlý požadavek. Ukončete jednomyslnost a národní právo veta v Evropské radě. Protože válka na Ukrajině ukazuje, že to je teď problém Evropské unie,“ prohlásil v europarlamentu.

„Potřebovali jsme tři měsíce na to, abychom zavedli embargo na ropu,“ stěžoval si Verhofstadt a jako důvod označil právo veta. A posteskl si také, že není shoda ani na minimálním zdanění, protože Maďarsko prý vydírá a vetuje. Ze stejného důvodu stojí i legislativa o migraci. Na konci své řeči pak Verhofstadt kritizoval Fialu a ministra Beka, že hrají hry a vyzval je, aby se podle slov Václava Havla řídili, ne o nich jen mluvili (jméno bývalého prezidenta vyslovil jako Váklav).

Reakce byly různé. Za slova belgického europoslance se postavil kupříkladu novinář Respektu Marek Švehla s tvrzením: „Naprosto logická argumentace Verhofstadta: pokud se chceme ubránit fašizujícímu Rusku, nemůžou mít lidi jako Orbán možnost vetovat protiruské sankce.“

A přidali se další. „Rádoby vznešený a přitom vyprázdněný fráze a klišé, to je pro mě hlavní znak Fialy. Jsem rád, že snad aspoň v Evropě mu to tak lehce nebude procházet,“ radoval se architekt a člen platformy Reset Jakub Nakládal. „Má samozřejmě pravdu, pokud má EU fungovat, nesmí do toho pořád někdo házet vidle,“ přidala se „pomocná vědecká síla“ Milan Masařík.

Další aktivista z platformy Reset a zároveň redaktor deníku Referendum Radek Kubala pak dokonce Verhofstadta označil za evropskou pravici a vysmíval se tomu, jaký má Fiala obrázek v Česku.

„Národní veta v realitě posledních měsíců slouží jenom jako vydírací páka, viz třeba hlasování o minimální dani, kde Polsko vetovalo jenom aby dostalo svoje miliardy i přes bití právního státu. Verhofstadt to vystihl. Odpověď byla, že si máme hodně povídat a Havel něco dříve řekl,“ rýpl si pirát David František Wagner.

A odborář Václav Drozd pak položil zvídavou otázku: „Na jednu stranu jsem rád, že Fiala dostává bídu, ale říkám si – dovolil by si Verhofstadt takhle mluvit a školit někoho ze ‚západu‘?“

Kritika se ozvala dokonce i ze Slovenska, od poradce europoslance Milana Uhríka Mariána Ďuriše. Podle něho Verhofstadt odhodil zábrany. „Současný český premiér přišel do Bruselu s tím, že chce v dlouhodobém horizontu připravit vlastní zemi o právo veta zrušením jednomyslnosti při některých hlasováních v Evropské unii. Předpokládal, že dostane pochvalu od byrokratů, kteří chtějí malé státy připravit o možnost veta, např. u tématu povinných kvót,“ uvádí poradce.

A dodává, že opak se stal pravdou a Verhofstadt Fialu sepsul i za to, že přišel po kolenou. „Krátce a bez respektu: Přikyvuj nám a co chceme vykonej rychle a plynule,“ popsal Verhofstadtovy požadavky. „Neurazil jen českého premiéra, ale i český národ. Zástupce svých občanů s trochou sebeúcty by odešel,“ míní Ďuriš, podle kterého by demokraticky zvolený lídr měl jednat asertivněji a suverénněji.

Na ty, kdo by Českou suverenitu obětovali, pak upozorňuje Společnost pro obranu svobody projevu. Rezoluce již v europarlamentu prošla. Hlasovali pro ni všichni zástupci Pirátů v europarlamentu, z TOP 09 Jiří Pospíšil a Luděk Niedermayer, od lidovců Michaela Šojdrová a také poslankyně Maxová, která odešla z ANO.

„Federalisté v EP to myslí vážně a budou se snažit zbavit členské země práva veta, abychom např. nemohli bránit svobodu projevu. Svědčí o tom i tento nehorázný útok europoslance Verhofstadta na premiéra Fialu a ministra Beka,“ opřela se společnost o tento incident.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

10:19 Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

Prorůstání státní moci se sdělovacími prostředky čím dál víc znepokojuje veřejnost. Poté, co média u…