Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

04.12.2024 8:31 | Zprávy

V Jižní Koreji to vře. Prezident vyhlásil stanné právo a oznámil národu, že neměl jinou možnost. Jenže parlament rychle zasedl a prezidentovo rozhodnutí zrušil. Co se vlastně stalo? Zdá se, že ani Washington, ani Moskva s ničím podobným nepočítaly a rozhodnutí prezidenta je zaskočilo. A jaký vliv to bude mít na dostavbu Dukovan, o kterou se měli postarat právě Korejci? Není náhodou pohřbena?

Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Anketa

Chcete, aby v rámci koalice STAČILO! kandidovala i SOCDEM Jany Maláčové?

60%
30%
hlasovalo: 3625 lidí
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol zaskočil celý svět. Podle agentury Reuters i z Washingtonu zaznělo, že rozhodnutí jihokorejského prezidenta bylo překvapivé a Američané o něm nedostali echo předem. I z Moskvy padla slova o velkém překvapení. Spojené státy v úterý uvedly, že sledují události ve spojenecké Jižní Koreji s „vážným znepokojením“.

Jihokorejský parlament má 300 členů. Prezidentovo rozhodnutí odmítl silou 190 hlasů.

Informaci o reakci Washingtonu přinesla agentura Reuters, která upozornila, že prezident pravděpodobně stanné právo vyhlásil v rámci politického boje s opozicí, která momentálně má většinu v parlamentu

Zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel byl na pravidelném tiskovém brífinku dotázán, zda se Washington domnívá, že by stanné právo mělo být na základě hlasování zrušeno.

„Určitě doufáme a očekáváme, že zákony a předpisy konkrétní země budou dodržovány touto konkrétní zemí,“ řekl. „V konečném důsledku chceme, aby tyto politické spory byly vyřešeny pokojně a v souladu s právním státem. A takové hlasování v zákonodárném sboru by samozřejmě bylo v souladu s tímto přístupem.“

V Soulu živé televizní záběry ukazovaly vojáky v přilbách, jak se pokoušejí vstoupit do budovy Národního shromáždění. Parlamentní asistenti byli viděni, jak se snažili zatlačit vojáky zpět rozstřikováním hasicích přístrojů.

Jun Sok-jol je 13. prezidentem jihokorejské republiky. Byl zvolen 9. března 2022. Před tím působil v pozici prokurátora, a dokonce i generálního prokurátora. V pozici prokurátora působil i jeden z předchůdců současné hlavy státu Hwang Kjo-an.

Není to přitom poprvé, kdy je kolem korejského prezidenta půda velmi horká. Kupříkladu první jihokorejské prezidentce Pak Kun-hje byl v roce 2016 pozastaven výkon mandátu pro podezření z korupčního jednání. Dne 10. března 2017 bylo sesazení Pak Kun-hje potvrzeno jihokorejským ústavním soudem, čímž její působení ve funkci prezidentky skončilo.

Situace v jihokorejském státě je důležitá i z českého pohledu, protože tamější firmy zvítězily v tendru na dostavbu dalších bloků jaderné elektrárny Dukovany.

Anketa

Budeme se mít v roce 2025 ekonomicky lépe než v roce 2024?

1%
97%
hlasovalo: 8283 lidí
Menšinový akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr vyhlíží, co se může stát dál.

„Bezva. Asi jim tam jeblo, ne? Bezva parťák pro podpis strategické smlouvy za pár měsíců... Jižní Korea vyhlásila stanné právo, armáda přerušila činnost parlamentu,“ podotkl.

A posléze svou myšlenku rozváděl.

„Vláda a prezident Koreje podporující jaderné projekty ve vážném sporu s opozicí, která kritizovala i jadernou nabídku státní KHNP v Česku. Opozice má většinu v parlamentu…“ poznamenal Šnobr.

 

 

 

S varováním přišel i politolog Jiří Pehe.

„ČR dala přednost jihokorejské firmě KHNP pro dostavbu Dukovan před americkou Westinghouse a francouzskou EDF. Po dnešním vyhlášení stanného práva jihokorejským prezidentem se vtírá otázka, zda je firma z potenciálně politicky nestabilní země ještě pořád to nejlepší.“

 

 

Novinářka Lenka Zlámalová zašla ještě dál a dostavbu Dukovan po vyhlášení stanného práva rovnou pohřbila. „A je po tendru na nové jaderné bloky v Dukovanech. Poslední rána,“ napsala Zlámalová taktéž na sociální síti X.

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 75 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Docela by mě zajímalo,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 04.12.2024 9:42:13
čím kdo drží pod krkem Babiše, že musel naskočit na tak primitivní hru o Vrběticích a vyřadit z fleku jednoznačně nejlepší a nejlevnější ruské a čínské firmy z dostavby Dukovan. Ani jeden ze zbývajících nic takového ještě nestavěl, není si nikdo jistý, na jaké šrouby má kdo vlastně licence a všichni tři zbývající jsou buď zkrachovalé firmy nebo pochází z krachujících zemí nebo obojí dohromady. Čína už má funkční thoriovou elektrárnu, v jaderném výzkumu je absolutní špičkou, spolu s Ruskem mají mobilní jaderné moduly, Rusko je absolutní stabilita a kvalita výstavby. Než to někdo z těch tří matlalů pod dozorem Vystrčila, Fialy a Markéty doplácá, tak to bude beznadějně zastaralé, předražené a poruchové. Domnívám se, že všechno, co bylo vykonáno od toho pološíleného vystoupení Babiše a Hamáčka v televizi ohledně Vrbětic, se dá kvalifikovat jako vlastizrada. To vystoupení bylo na úrovni toho včerejšího vystoupení pomateného korejského prezidenta... Ale stejně by mě zajímalo, jak se dají lidi vydírat až tak, že Babiš ze sebe udělá totální politickou trosku, Černochová s Fialou obhajují neobhajitelné F 35, že Havel s Klausem a Luxem zničí za pár let republiku.

|  17 |  0

Další články z rubriky

„Vylhaný rozpočet.“ Zbystřit by měli podnikatelé. Ekonom Pikora rozebral, co vláda zplodila

19:19 „Vylhaný rozpočet.“ Zbystřit by měli podnikatelé. Ekonom Pikora rozebral, co vláda zplodila

Sněmovna v úterý schválila návrh státního rozpočtu pro rok 2025 z dílny ministra Zbyňka Stanjury. Ro…