Zaorálek zdůraznil, že respektování hranic jednotlivých území je základní věc už od nepaměti. Není proto prý divu, že se členské státy shodly na faktu, že jde ze strany Ruska o čisté násilí a agresi.
Hlavním tématem dnešního jednání podle něj byla otázka, jakým způsobem sdělit Rusku, že musí počítat s následky za své chování. Pokud prý Rusko nezmění svůj postoj, Evropská unie s ním přeruší dialog o vízové politice a mezinárodní spolupráci, případně zváží ještě další opatření.
„Cílem není Rusko potrestat, ale změnit jeho chování a přimět ho k odchodu z Ukrajiny. Nechceme vytvořit další zamrzlý konflikt v této oblasti,“ vysvětlil ministr s tím, že následující dva až tři dny budou plné diplomatických jednání. Evropská unie podle něj musí dát Rusku jasně najevo, že je jednotná a má v rukou nástroje pro jeho usměrnění.
Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf, další host pořadu, označil celou ukrajinskou krizi jako nepochopení reality, v níž hrají roli především tři aktéři. Předně Američani, kteří dle jeho slov způsobili v dané oblasti chaos, dále Evropská unie, která zcela selhala, protože nebyla schopná nalézt rozumné řešení, a samozřejmě Rusko. To podle něj jako jediné má zájem na tom, aby Ukrajina zůstala stabilizovaná. Domnívá se tedy, že k žádné anexi nedojde a země zůstane teritoriálně celistvá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nem