Soud v úterý 11. ledna podmíněně propustil exhejtmana Středočeského kraje, ale také ministra zdravotnictví či prezidenta České lékařské komory, Davida Ratha. Odpykal si přes polovinu podmíněného trestu. Žádost o podmíněné propuštění podala organizace Svaz pacientů České republiky. Podle brněnského městského soudu bylo Rathovo hodnocení ze strany věznic velice kladné a pro nápravu bývalý hejtman udělal ve vězení maximum.
Příliš se to ale nelíbilo státní zástupkyni, která mínila, že u Ratha nenastala sebereflexe v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jakým způsobem to mělo vliv na nahlížení na politiky. Připomněla také, že nezaplatil celý peněžitý trest. Podle ní by také bylo podmíněné propuštění Ratha předčasné, protože mu byl trest v související kauze nepravomocně o rok zvýšen.
Když zavřete známého politika, je to mnohem citelnější trest...
PL.cz se zeptaly právníka Jiřího Vyvadila, bývalého poslance a senátora, který byl v letech 1993 až 2010 členem ČSSD, tedy stejné strany jako David Rath, jak vnímá jeho propuštění. „Vnímám to tak, že je to v pořádku. Ve vězení si už vytrpěl dost. Nesmíme zapomínat, že není trest jako trest. Říká se tomu v trestní nauce citelnost. Když zavřete známého politika, hejtmana, poslance, tak je to mnohem citelnější trest – včetně sociálních následků – než normálního člověka,“ upozornil.
Jak informuje iRozhlas, policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici nedaleko Prahy. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha loni potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.
Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok, uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.
Když se podíváme na jeho proces, jaký byl? „Řeknu svůj jednoznačný dojem. On musel být stíhán, protože v té době si potřebovala paní Bradáčová udělat oko u tehdejší ODS. Vznikl totiž dojem, že je spřátelená s ČSSD, a proto se vyvinula tato akce,“ domníval se Vyvadil. Zcela netypicky se tato věc podle něj koncentrovala v severních Čechách, ačkoliv tam místně za normálních podmínek nepříslušela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban