Rath pobyl za mřížemi celkem 18 měsíců, od května 2012 až do poloviny loňského listopadu, kdy vrchní soud vyhověl jeho opětovné stížnosti proti délce vazby a z ruzyňského vězení ho propustil. Nicméně soudní řízení, ve kterém mu kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami hrozí 12 let vězení, stále pokračuje.
Exhejtman považuje svou vazbu na nepřiměřeně dlouhou a po soudci Pacovském žádá odškodné ve výši 97,5 tisíce korun. Stejnou částku pak požaduje i Rathův otec Ratmír. „Můj otec, který to bere velmi vážně, se rozhodl, že chce, aby se alespoň někdo zabýval tou osobní odpovědností konkrétních lidí," uvedl Rath pro Českou televizi.
„Je třeba dovodit výlučnou osobní odpovědnost žalovaného za škodu způsobenou ponecháním žalobce ve vazbě bez náležitých a oprávněných důvodů nepřiměřeně dlouhou dobu," stojí v žalobě. O začátku jednání zatím městský soud nerozhodl.
Úhybný manévr, říká soudcův advokát
Soudcův advokát Josef Lžičař se ale domnívá, že ze strany souzeného politika se jedná především o úhybný manévr. „Myslím si, že to je zcela účelová žaloba. Nevylučuji, že by David Rath chtěl dosáhnout toho, aby byl předseda senátu vyloučen z dalšího rozhodování," prohlásil.
Samotný Rath naznačuje, že by měl soudce Pacovský znovu zvážit, jestli ve vztahu k exhejtmanovi už není zaujatý. „Je-li někdo v pozici osoby žalované, tak si myslím, že k tomu žalujícímu nemůže mít úplně neutrální vztah. Takže je to věcí úvahy pana předsedy, on je teď na tahu," dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem