Rebelie části ODS a spojení s ANO? Sobotní demonstrace napoví. I to zaznělo po noční Sněmovně

03.09.2022 5:00 | Komentář

ANKETA Poslanci dlouhé hodiny, přes den a dokonce i v noci debatovali při jednání v Poslanecké sněmovně, které předcházelo hlasování o vyjádření nedůvěry vládě. Celkem 22 hodin. Přičemž koalice má většinu a bylo jasné, že „kapři si rybník nevypustí". Pro nedůvěru vládě hlasovalo 84 poslanců, potřeba by jich bylo 101. I proto se ParlamentníListy.cz v anketě ptaly politiků, zda pokus o odvolání vlády, respektive o vyjádření její nedůvěry, je v této době opodstatněný.

Rebelie části ODS a spojení s ANO? Sobotní demonstrace napoví. I to zaznělo po noční Sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Projednávání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě České republiky ve sněmovně

„Česká vláda není absolutně schopna řešit klíčové problémy. Svou neakčností ohrožuje občany i zaměstnanost v této zemi. Jsou zahleděni sami do sebe a mizerně komunikují. Vít Rakušan zůstal na pozici ministra vnitra, a to znamená, že navíc tato vláda ztratila veškerou soudnost. Vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je proto zcela opodstatněné. Jsem přesvědčen, že tak to dnes cítí i většina občanů Česka,“ okomentoval europoslanec Ondřej Knotek (ANO).
 
„Ten pokus je především velmi hloupý. Andrej Babiš má štěstí, že k tomu nemá dost poslanců. Kdyby se mu to povedlo, bude znám po celé Evropě jako ten, kdo zastavil fungování Rady EU uprostřed války s Ruskem a energetické krize,“ uvedl europoslanec Mikuláš Peksa (Česká pirátská strana). 
 
„Opozice má právo vyvolat hlasování o nedůvěře, nicméně způsob, jak to provádí, je velmi nedůstojný,“ míní europoslanec Tomáš Zdechovský,(KDU-ČSL).
 
„To není pokus o odvolání vlády, je to záměr otevřít prostor pro kritiku vlády. To je legitimní,“ upozornil Vladimír Špidla, bývalý premiér a expředseda ČSSD, někdejší eurokomisař pro sociální věci, zaměstnanost a rovné příležitosti, nyní kandidát na senátora. 
 
 
„Opozice samozřejmě právo na vyjádření nedůvěry vládě má. I přes značnou nespokojenost, kterou veřejnost s prací vlády vyjadřuje, je však otázka, zda má takovéto hlasování bez šance na odvolání vlády smysl? Podle mne nemá a pro opozici se dokonce ukáže jako kontraproduktivní. Lidé totiž nejsou v poprázdninovém shonu na začátku školního roku moc zvědaví na mnohahodinové, často velmi agresivní a demagogické denní a noční producírování se poslanců před kamerami bez sebemenšího výsledku. Lidé chtějí vidět řešení problémů jako jsou ceny energií, potravin a dalších věcí, které jim však ani opozice není schopna nabídnout. V době našeho předsednictví v Radě EU může navíc evropská politická veřejnost lehce nabýt dojmu, že pro Andreje Babiše důležitější než pověst země v zahraničí je jen a jen touha po moci. Jednoznačně kontraproduktivní, i když právo na to samozřejmě má,“ ohodnotil Libor Rouček (ČSSD), bývalý místopředseda Evropského parlamentu.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…