Ve čtvrtek v podvečer do Prahy dorazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby poděkoval za pomoc, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině v obraně proti ruské agresi. Ještě ve čtvrtek večer uspořádal Zelenskyj s prezidentem Petrem Pavlem společnou tiskovou konferenci.
Na tu nebyla podle informací webu Denik.cz vpuštěna řádně akreditovaná ruská opoziční novinářka Farida Kurbangalejevová. Reportérku projektu Republic měla ze sálu vyvést na základě svého rozhodnutí ochranná služba. Hradní mluvčí Markéta Řeháková věc nechtěla komentovat.
Zato v přímém televizním přenosu zazněl dotaz od zpravodaje České televize Papadopulose.
„Co říkáte svým protějškům během toho aktuálního kola jednání – dnes Bulharsko, Česko, zítra Turecko – o protiofenzivě a jejím průběhu, jak ji hodnotíte? Jste optimistický, pesimistický? A zároveň ještě dovolte osobní otázku. Od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu jsem se na východě Ukrajiny pohyboval několik měsíců a vyplývá mi z toho jeden dotaz. Vy jste dnes v Česku a my máme tady v naší zemi historickou zkušenost po roce 1945 – říká se tomu nekontrolovaný, násilný odsun Němců. To byly desítky tisíc lidí, kteří žili na území nepřítele, hovořili jazykem nepřítele, ale velmi často nepřáteli nebyli. A já se chci zeptat, jak vy a vláda, která vám podléhá, zajistí, že se tento odsud nebude opakovat na v budoucnu osvobozeném Krymu a v Donbasu. Mám na mysli ty obyvatele Ukrajiny, kteří sice možná hovoří rusky, ale chtějí to, čemu se říká ruskij mir,“ ptal se Papadopulos.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.