Ve Velké Británii je brexit prakticky jistý. Z volebních čísel je zřejmé, že konzervativce volili i tradiční voliči labouristů na severu Anglie. Labouristická strana zvolila takovou zvlášrní kampaň, ani pro brexit, ani proti brexitu, možná druhé referendum. Prostě taková oblečená i neoblečená, a to je kampaň, se kterou nemohla uspět,“ upozornil Žantovský.
A vzhledem k tomu, že Boris Johnson dokázal dvakrát vyhrát volby starosty v Londýně, stal se ministrem zahraničí a dokázal s EU dojednat pozměněnou brexitovou dohodu, rozhodně to podle Žantovského není ztracený politik. „Já bych ho za ztracence nepovažoval,“ upozornil Žantovský.
Poté nechal divákům veřejnoprávní televize nahlédnout do britské duše.
„Britové jsou zvláštní národ. Je to národ, který si zakládá na tom, že je ostrovní, je to národ, který je hrdý na svou samostatnost. Většina hrozeb, kterým v minulosti Britové čelili, pocházela z evropského kontinentu, zatímco úspěchů dosahovali na jiných kontinentech, takže nejsou s Evropou zdaleka tak spjatí jako my,“ upozornil Žantovský.
Podle bývalého velvyslance v ostrovním království Johnson věří, že dokáže dojednat s EU dobrou obchodní dohodu, ale zda se mu to podaří, ukáže až čas. Protože zvítězil opravdu přesvědčivě, ve své straně bude mít silné slovo a může prosadit ledacos.
Johnsonovi k výraznému úspěchu pomohl i lídr Labour Party Jeremy Corbyn. „Kdyby byl člověk úplný cynik, tak musí Borise Johnsona podezírat, že si Jeremyho Corbyna zaplatil. Nemohl si přát lepšího soupeře,“ pravil Žantovský.
Pozornost věnoval i Skotsku. Zdůraznil, že pokud bychom podporovali samostatnost Skotska, museli bychom podle Žantovského spravedlivě podporovat také snahy Katalánců o nezávislost na Španělsku. V tuto chvíli však nepovažuje za příliš pravděpodobné, že by se Skotové od Anglie odtrhli, protože obě části země spojují osobní vazby mezi politiky, bezpečnostní zájmy a další aspekty.
V případě Severního Irska je situace trochu jiná, tam prý nelze vyloučit, že se spojí s Irskou republikou a tamní obyvatelé tak teoreticky mohou zůstat součástí EU.
Než se rozloučil s diváky, připomněl, že jeden z listopadových průzkumů ukázal, že největší politickou osobností posledních třiceti let zůstává pro většinu populace Václav Havel. Není tedy pravda, že má většina lidí problémy s působením Václava Havla v české politice. A ti, kteří nejen Havla označují hanlivě za pravdoláskaře, musí si to podle Žantovského vyřešit sami v sobě. „Když má někdo problém s pravdou a láskou, tak je to smutné, ale je to jeho problém, náš problém to rozhodně není,“ upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp