Riziková těžba štěrkopísku na Uherskoostrožsku navzdory občanům a obavám o pitnou vodu

20.05.2020 11:31 | Zprávy

V úterý 19. května byl povolen dobývací prostor pro těžbu štěrkopísku na území Uherského Ostrohu, na pomezí Zlínského a Jihomoravského kraje. Celé schválení proběhlo navzdory tisícům obyvatel okolních obcí ale i odborníkům na problematiku sucha včetně zástupců povodí Moravy.

Riziková těžba štěrkopísku na Uherskoostrožsku navzdory občanům a obavám o pitnou vodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti prolomení těžebních limitů na Náměstí míru v Praze

Český báňský úřad potvrdil rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Brně o stanovení dobývacího prostoru k těžbě štěrkopísku. To znamená jediné, těžařská společnost může žádat o povolení pro těžbu. Proti samotné těžbě protestují okolní obce i Jihomoravský kraj. Důvod je prostý, obávají se, že by těžba mohla znečistit zdroj pitné vody. Zásoby štěrku jsou jen půl kilometru od významného zdroje pitné vody zvaný Bzenec – komplex, jež je strategickým a nenahraditelným zdrojem pitné vody pro zhruba 140 tisíc lidí z Hodonínska, Břeclavska ale i Kroměřížska.

„Zápasíme se suchem a do několika let bude mít voda cenu zlata. Na jedné straně stojí těžař a proti nim zástup místních občanů, kteří mají oprávněné obavy o ohrožení zdrojů pitné vody. A my stojíme jednoznačně na straně občanů,” shrnula kandidátka na hejtmanku Hana Ančincová (Piráti) a dodala: „Mrzí mě, že se Zlínský kraj na rozdíl od kraje Jihomoravského do řízení nepřihlásil a nehájí zájmy svých občanů. Evidentně to chce změnu.”

„Pověstnou žábou na prameni je dle mnohých Ministerstvo životního prostředí, které ve svých rozhodnutích mnoho podkladových dokumentů nezohlednilo. Všichni víme, že v domě klimatické krize bude sucho a dostupnost vody tím nejdůležitějším problémem. Ministerstvo ale situaci zásadně podceňuje,“ komentoval aktuální dění spolupředseda Strany zelených Michal Berg.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…