Český báňský úřad potvrdil rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Brně o stanovení dobývacího prostoru k těžbě štěrkopísku. To znamená jediné, těžařská společnost může žádat o povolení pro těžbu. Proti samotné těžbě protestují okolní obce i Jihomoravský kraj. Důvod je prostý, obávají se, že by těžba mohla znečistit zdroj pitné vody. Zásoby štěrku jsou jen půl kilometru od významného zdroje pitné vody zvaný Bzenec – komplex, jež je strategickým a nenahraditelným zdrojem pitné vody pro zhruba 140 tisíc lidí z Hodonínska, Břeclavska ale i Kroměřížska.
„Zápasíme se suchem a do několika let bude mít voda cenu zlata. Na jedné straně stojí těžař a proti nim zástup místních občanů, kteří mají oprávněné obavy o ohrožení zdrojů pitné vody. A my stojíme jednoznačně na straně občanů,” shrnula kandidátka na hejtmanku Hana Ančincová (Piráti) a dodala: „Mrzí mě, že se Zlínský kraj na rozdíl od kraje Jihomoravského do řízení nepřihlásil a nehájí zájmy svých občanů. Evidentně to chce změnu.”
„Pověstnou žábou na prameni je dle mnohých Ministerstvo životního prostředí, které ve svých rozhodnutích mnoho podkladových dokumentů nezohlednilo. Všichni víme, že v domě klimatické krize bude sucho a dostupnost vody tím nejdůležitějším problémem. Ministerstvo ale situaci zásadně podceňuje,“ komentoval aktuální dění spolupředseda Strany zelených Michal Berg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan