Rok Ondřeje Koláře: Koněv pryč, válka s Rusy, kritika vlády i potyčka s Ovčáčkem – věci, které jsou za raketovým vzestupem starosty

31.12.2019 15:14 | Zprávy

Rok 2019 dal vyrůst několika politikům a jedním z těch nejvýraznějších je právě starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Kolář je na Praze 6 starostou již druhé volební období, tento rok se nesmazatelně zapsal do povědomí sporem o pomník Koněva. Tato událost na Praze 6 však přerostla až do oblasti mezinárodní politiky. Co se stalo? Pojďme si shrnout uplynulý rok se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem.

Rok Ondřeje Koláře: Koněv pryč, válka s Rusy, kritika vlády i potyčka s Ovčáčkem – věci, které jsou za raketovým vzestupem starosty
Foto: Repro ČT24
Popisek: Starosta Prahy 6, Ondřej Kolář TOP09

Rok 2019 byl pro mnohé rokem komunálních politiků. Po Pavlovi Novotném se jedním z nejvýraznějších starostů v České republice stal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, syn dlouholetého diplomata Petra Koláře. Ondřej Kolář je politikem TOP 09, po nedávném kongresu této strany je i členem předsednictva. Ondřej Kolář je starostou již podruhé v řadě, tedy již od komunálních voleb v roce 2014, kdy TOP 09 získala na městské části Praha 6 přes 20 % hlasů a s velkým odstupem nad ostatními stranami zvítězila.  V roce 2018 Ondřej Kolář kandidoval jako lídr koalice „KLID. Koalice TOP 09 a KDU-ČSL“. I zde se mu podařilo volby vyhrát, kdy tato koalice získala necelých 20 % hlasů a o čtyři desetiny procenta obdržela více hlasů než ODS.

Co se týče práce starosty Koláře, ta může být pro mnohé kontroverzní, protože se v létě proslavil primárně kauzou Koněv. Pomník ve formě sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva byl odhalen 9. května 1980 u příležitosti 35. výročí osvobození Československa. Byla zde umístěna i pamětní deska s textem: „Významný vojevůdce maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu a Hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením.“ V roce 2018 byla pamětní deska na popud starosty Koláře nahrazena následujícím textem: „Maršál Ivan Stěpanovič Koněv velel 1. ukrajinskému frontu, jehož jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy a jako první vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení maďarského povstání sovětskou armádou a jako velitel skupiny sovětských vojsk v Berlíně se v roce 1961 podílel na řešení tzv. druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.“ Proti tomu se však ozvali v dopise velvyslanci Ruska, Běloruska, Arménie a dalších postsovětských zemí. Ruské velvyslanectví dokonce vzkázalo, že Koněv se na okupaci Československa nijak nepodílel.

Ještě ke konci roku 2018 reagoval v rozhovoru pro Aktuálně představitel ministerstva obrany pro ruské válečné hroby v Česku Valerij Konnov na kauzu tak, že vyjádřil obavu o pomníky československých legionářů. „Kvůli té tabulce, kterou jste přidali k soše maršála Koněva v Praze, se zde v Rusku mohou najít lidé, kteří připevní podobnou tabulku na právě odhalený pomník vašim legionářům zde v Bugulmě. Ptáte se, zda jsme s tabulkou u sochy maršála Koněva nespokojeni? To je slabě řečeno. My jsme velmi silně nespokojeni! A pokud to tak mohu říci silně, tak je nespokojeno celé Rusko. Svědčí o tom spousta dopisů, které na velvyslanectví v Praze dostáváme,“ prohlásil.

Avšak hlavní pozornost získal pomník Koněva a s ním i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář tento rok. Právě pro kontroverzi, jakou pomník v lidech vyvolával, byl často cílem vandalů. Ti jej, často právě v den okupace Československa z roku 1968, tedy 21. srpna, polévali rudou barvou. Ondřej Kolář ovšem 23. srpna na svém Facebooku napsal: „Je vidět, že je srpen. Koněv je zase rudý. Jako každý rok. Za jeho čištění, opravy a renovace jsme utratili za poslední roky už statisíce z peněz Prahy 6. Ale Praha 6 nám každý rok jednoznačně říká, že tady Koněva nechce. Já tak říkám, že budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný....“ napsal Kolář.

Proti slovům Koláře se ohradila ruská strana. „Barbarský čin uráží památku tisíců vojáků a důstojníků Rudé armády padlých na území České republiky v bojích proti nacistickým okupantům za osvobození Prahy (přece právě kvůli tomu byl instalován pomník). Útoky na pomník jsou také znesvěcením památky obětí holokaustu, neboť zrovna vojska 1. ukrajinského frontu a jejich velitel I. S. Koněv se zapsali do dějin jako osvoboditelé (v roce 1945) neblaze proslulých nacistických ‚továren na smrt‘ Osvětim a Terezín. Jsme přesvědčeni, že takové činy nezapadají do elementárních norem civilizovaného chování. Vzhledem k datu incidentu je zřejmé, že byly vyprovokovány vedením městské části Praha 6, které umístilo u pomníku takzvané vysvětlující cedule, jež obsahují ničím nepotvrzené spekulace na téma účasti I. S. Koněva na přípravě vpádu vojsk zemí organizace Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968,“ uvedlo ruské velvyslanectví na svém Facebooku.

O roztržce mezi starostou Ondřejem Kolářem a ruským velvyslanectvím jsme psali ZDE:

Dodali k tomu ještě rozhořčení z toho, že městská část Praha 6 nehodlá uvést pomník do náležitého stavu a navíc že to měla podmínit přesunem sochy na velvyslanectví Ruské federace. „Považujeme za nepřijatelné schovávat se přitom za názory Pražanů s odvoláním na zbabělé činy jednotlivých vandalů, kteří v noci útočí na mlčenlivý pomník,“ uvedli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…