Rok Ondřeje Koláře: Koněv pryč, válka s Rusy, kritika vlády i potyčka s Ovčáčkem – věci, které jsou za raketovým vzestupem starosty

31.12.2019 15:14 | Zprávy

Rok 2019 dal vyrůst několika politikům a jedním z těch nejvýraznějších je právě starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Kolář je na Praze 6 starostou již druhé volební období, tento rok se nesmazatelně zapsal do povědomí sporem o pomník Koněva. Tato událost na Praze 6 však přerostla až do oblasti mezinárodní politiky. Co se stalo? Pojďme si shrnout uplynulý rok se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem.

Rok Ondřeje Koláře: Koněv pryč, válka s Rusy, kritika vlády i potyčka s Ovčáčkem – věci, které jsou za raketovým vzestupem starosty
Foto: Repro ČT24
Popisek: Starosta Prahy 6, Ondřej Kolář TOP09

Rok 2019 byl pro mnohé rokem komunálních politiků. Po Pavlovi Novotném se jedním z nejvýraznějších starostů v České republice stal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, syn dlouholetého diplomata Petra Koláře. Ondřej Kolář je politikem TOP 09, po nedávném kongresu této strany je i členem předsednictva. Ondřej Kolář je starostou již podruhé v řadě, tedy již od komunálních voleb v roce 2014, kdy TOP 09 získala na městské části Praha 6 přes 20 % hlasů a s velkým odstupem nad ostatními stranami zvítězila.  V roce 2018 Ondřej Kolář kandidoval jako lídr koalice „KLID. Koalice TOP 09 a KDU-ČSL“. I zde se mu podařilo volby vyhrát, kdy tato koalice získala necelých 20 % hlasů a o čtyři desetiny procenta obdržela více hlasů než ODS.

Co se týče práce starosty Koláře, ta může být pro mnohé kontroverzní, protože se v létě proslavil primárně kauzou Koněv. Pomník ve formě sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva byl odhalen 9. května 1980 u příležitosti 35. výročí osvobození Československa. Byla zde umístěna i pamětní deska s textem: „Významný vojevůdce maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu a Hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením.“ V roce 2018 byla pamětní deska na popud starosty Koláře nahrazena následujícím textem: „Maršál Ivan Stěpanovič Koněv velel 1. ukrajinskému frontu, jehož jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy a jako první vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení maďarského povstání sovětskou armádou a jako velitel skupiny sovětských vojsk v Berlíně se v roce 1961 podílel na řešení tzv. druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.“ Proti tomu se však ozvali v dopise velvyslanci Ruska, Běloruska, Arménie a dalších postsovětských zemí. Ruské velvyslanectví dokonce vzkázalo, že Koněv se na okupaci Československa nijak nepodílel.

Ještě ke konci roku 2018 reagoval v rozhovoru pro Aktuálně představitel ministerstva obrany pro ruské válečné hroby v Česku Valerij Konnov na kauzu tak, že vyjádřil obavu o pomníky československých legionářů. „Kvůli té tabulce, kterou jste přidali k soše maršála Koněva v Praze, se zde v Rusku mohou najít lidé, kteří připevní podobnou tabulku na právě odhalený pomník vašim legionářům zde v Bugulmě. Ptáte se, zda jsme s tabulkou u sochy maršála Koněva nespokojeni? To je slabě řečeno. My jsme velmi silně nespokojeni! A pokud to tak mohu říci silně, tak je nespokojeno celé Rusko. Svědčí o tom spousta dopisů, které na velvyslanectví v Praze dostáváme,“ prohlásil.

Avšak hlavní pozornost získal pomník Koněva a s ním i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář tento rok. Právě pro kontroverzi, jakou pomník v lidech vyvolával, byl často cílem vandalů. Ti jej, často právě v den okupace Československa z roku 1968, tedy 21. srpna, polévali rudou barvou. Ondřej Kolář ovšem 23. srpna na svém Facebooku napsal: „Je vidět, že je srpen. Koněv je zase rudý. Jako každý rok. Za jeho čištění, opravy a renovace jsme utratili za poslední roky už statisíce z peněz Prahy 6. Ale Praha 6 nám každý rok jednoznačně říká, že tady Koněva nechce. Já tak říkám, že budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný....“ napsal Kolář.

Proti slovům Koláře se ohradila ruská strana. „Barbarský čin uráží památku tisíců vojáků a důstojníků Rudé armády padlých na území České republiky v bojích proti nacistickým okupantům za osvobození Prahy (přece právě kvůli tomu byl instalován pomník). Útoky na pomník jsou také znesvěcením památky obětí holokaustu, neboť zrovna vojska 1. ukrajinského frontu a jejich velitel I. S. Koněv se zapsali do dějin jako osvoboditelé (v roce 1945) neblaze proslulých nacistických ‚továren na smrt‘ Osvětim a Terezín. Jsme přesvědčeni, že takové činy nezapadají do elementárních norem civilizovaného chování. Vzhledem k datu incidentu je zřejmé, že byly vyprovokovány vedením městské části Praha 6, které umístilo u pomníku takzvané vysvětlující cedule, jež obsahují ničím nepotvrzené spekulace na téma účasti I. S. Koněva na přípravě vpádu vojsk zemí organizace Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968,“ uvedlo ruské velvyslanectví na svém Facebooku.

O roztržce mezi starostou Ondřejem Kolářem a ruským velvyslanectvím jsme psali ZDE:

Dodali k tomu ještě rozhořčení z toho, že městská část Praha 6 nehodlá uvést pomník do náležitého stavu a navíc že to měla podmínit přesunem sochy na velvyslanectví Ruské federace. „Považujeme za nepřijatelné schovávat se přitom za názory Pražanů s odvoláním na zbabělé činy jednotlivých vandalů, kteří v noci útočí na mlčenlivý pomník,“ uvedli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…