Demonstranti mají před Evropským parlamentem vyjádřit nesouhlas s tím, že evropské peníze posílané do jednotlivých států na boj s chudobou se podle nich ztrácejí v soukromých kapsách. Situace desetitisíců Romů žijících v bídě se nijak nemění, tvrdí organizátoři protestu.
Romští aktivisté poukazují i na rostoucí radikalizaci společnosti a varují před rasovou nenávistí. Navrhují zřízení Romského kongresu, do kterého by byli voleni romští zástupci a zástupkyně ze všech zemí Evropské unie a který by podléhal Radě Evropy. Organizátoři se sejdou s europoslancem Tomášem Zdechovským a předají mu své požadavky.
Jednoho z hlavních organizátorů, řidiče kamionu a romského blogera Štefana Ponga, přiměla k zorganizování akce nedávná návštěva východního Slovenska. „Žijí tam tisíce rodin ve strašných podmínkách bez vody a plynu, bez odvozu komunálního odpadu. Děti si hrají mezi krysami, nemocní nemají přístup k lékařské péči. To je opravdu obraz jednadvacátého století v nejbohatší ekonomice světa?“ ptá se Pongo, který žije s rodinou v Manchesteru. Přestěhovali se tam před 15 lety z České republiky kvůli rasové diskriminaci.
V Evropě podle aktivistů žije 12 milionů Romů, ale jejich politické zastoupení na lokální i evropské úrovni je minimální, zdůrazňuje další z organizátorů, bývalý policista Petr Torák.
Navrhovaná romská instituce má mít ještě další zásadní význam. „V posledních letech jsme svědky narůstající nenávisti, slovních i fyzických útoků. Politická scéna se radikalizuje. Pokud se my Romové nesjednotíme a nebudeme politicky reagovat, mohla by se opakovat nedávná historie,“ varuje Štefan Pongo.
„Ani dnes nejsme v mnoha zemích Evropské unie plnoprávnými občany,“ dodává Pongo s poukazem na pronásledování a pogromy vůči Romům v minulosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk