Roušky a pomůcky z Číny? Zaplať pánbůh za Tvrdíka, šokoval kritik vlády. Zjistil totiž, jak to skutečně je

01.04.2020 7:22 | Zprávy

Cestovatel Pavel Dvořák ze Slovenska se rozhodl na svém blogu věnovat podezřelému nákupu ochranných pomůcek na Slovensku v době koronavirové pandemie. Všímá si spekulace cen, továren s pochybnou licencí i dalších záležitostí. Píše o tom server DeníkN.cz. A mediální poradce Martin Schmarcz se v té souvislosti zajímá o exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. „I lump může být užitečný,“ píše.

Roušky a pomůcky z Číny? Zaplať pánbůh za Tvrdíka, šokoval kritik vlády. Zjistil totiž, jak to skutečně je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rouška na obličej, ilustrační foto

Dvořák žije již osmým rokem v Šanghaji. Je mu 39 let a Čína mu doslova učarovala. Nejprve se živil jako tlumočník, poté ho začal lákat cestovní ruch. Dnes, i když se ven v Šanghaji chodit smí, tak zůstává doma. „Chodit ven se smí, ale obecně jsou tu lidé opatrní a snaží se sobě vyhýbat. Restaurace jsou pořád spíš prázdné a kromě toho všichni šetří, jak se jen dá,“ popisuje muž, jenž se tak nyní zabývá rouškami, respirátory a ochrannými obleky. Ty právě Čína vyrábí a prodává do celého světa – momentálně jako jediná země. A podle Dvořáka na čínském trhu se zdravotnickými pomůckami „vypukla válka“. Na svém průzkumu pracoval se slovenskou pobočkou Transparency international. 

Oslovil lidi, kteří v oboru dlouhodobě podnikají, chtěl udělat přehlednou tabulku firem, které tyto pomůcky vyrábějí. „Zjistili jsme, že na trhu vládne strašný chaos a shrnout ho do aktuální a přehledné tabulky o situaci a cenách je prakticky nemožné,“ poznamenal s tím, že výroba roušek je pro čínské výrobce cestou, jak se po krizi způsobené koronavirem zahojit. 

„Pokud už vyráběli podobné zboží na stejných strojích, není to těžký přechod. Ale jiné továrny úplně vaří z vody. Nabídka v Číně se zněkolikanásobila, zdravotnický materiál nabízejí všichni, ale je v tom spousta nekvalitních výrobků. Špatně nastavené výrobní linky plus snaha rychle vydělat – protože je jim jasné, že tenhle chaos na trhu nebude trvat dlouho,“ dodal Dvořák s tím, že problémem je certifikace. „Firmy, které ve skutečnosti neexistují, nabízejí certifikace prodeje na evropské trhy a oklamaly už nejednoho výrobce včetně čínských. Den co den vznikají nové firmy s novými a často pochybnými certifikáty, anebo i úplně bez, a snaží se přilákat nové klienty,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …