Rozhodlo se o nás bez nás, rozzlobil se na politiky šéf konference rektorů

22.09.2020 18:34 | Zprávy

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Petr Sklenička, předseda České konference rektorů. Rektoři českých univerzit protestují proti tomu, že politici a úředníci rozhodují o protiepidemických opatřeních na vysokých školách a nekonzultují je přitom s akademickými orgány. Mají vysoké školy dost informací, aby se mohly rozhodovat samostatně? V čem je pro ně centrální řízení nevýhodné?

Rozhodlo se o nás bez nás, rozzlobil se na politiky šéf konference rektorů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

„Nejde o to, že bychom neočekávali takovýto vývoj, my jsme ho očekávali velmi dobře. I proto jsme se celé léto připravovali a schvalovali jsme různé manuály a semafory. Nebylo to vůbec jednoduché to vytvořit, schvalovalo se to napříč fakultami, se senátem. Poté, co se to schválilo, tak najednou prostě někdo přijde a všechno jakoby hodí do koše, aniž se s námi poradí, tak rozhodne o nás bez nás. Nakonec to rozhodnutí, jak ho upřesnila paní ředitelka pražské hygieny Jágrová, není tak špatné, ale vadilo nám, že se rozhodlo bez nás, a domníváme se, že se mohlo jednat o tom, že první dva týdny budou kontaktní, například ty první ročníky,“ poznamenal Sklenička k uzavření vysokých škol na území v Praze, ke kterému došlo minulý týden. K distančnímu vzdělávání dochází postupně i na dalších vysokých školách v republice.

„Jednali jsme s Ministerstvem školství i s hlavními představiteli hygieny v zemi, ale každá vysoká škola má svá specifika a je hrozně obtížné to shrnout a dát do jedné krabice. Někteří mají více kontaktní výuky, například lékaři, chemici, technici,“ poznamenal Sklenička, že se očekávalo, že právě někdo s ohledem na vývoj situace to celé zastřeší, ale zároveň nechá volnost na vysokých školách. 

Podle něj skutečně nebylo nutné řešit situaci z minuty na minutu, ale mohli se všichni sejít. „Trošku to vnáší do začátku roku chaos,“ uvedl. 

Sklenička se následně rozhovořil o tom, že není jasné, jak dlouho bude covidová vlna trvat, i proto je důležité, aby zůstaly výjimky pro kontaktní výuku. Jde například o individuální zkoušení, návštěvy knihoven, klinické a praktické výuky či praxe. „Jenom to, že se hygieny zaměřují jako první na vysoké školy, je zajímavá věc. Myslím si, že ten problém šíření koronaviru na základních školách a středních může být daleko horší,“ poznamenal Sklenička. 

Závěrem se pak rozhovořil o distanční výuce a o tom, zda došlo k nějakým prospěchovým rozdílům v době, kdy se studenti učili sami doma. „I propadovost u státnic byla obdobná jako v jiných letech. Již od začátku jsme si řekli, že se laťka nebude dávat níž, nebyli jsme mírnější. A až mě to překvapilo, ale skutečně se dálková výuka nijak zvlášť neprojevila,“ dodal závěrem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

18:36 Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

Bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka se nevybíravě pustil do europoslankyně a předsedkyně KS…