Obchodníci usoudili, že české peněženky jsou zaplněnější než dříve. A že by nebylo špatné je zase trochu odlehčit. Projevuje se to na zvýšení cen potravin. "Po dvou letech, kdy máslo či sýry byly takřka za hubičku, přes zimu se jejich ceny dramaticky zvedly," informuje Týden.cz. Všímá si i toho, že raketově vzrostly ceny hlavně u zeleniny. Za hlávku ledového salátu místo letní desetikoruny dáte 45 korun, okurky se loni v zimě prodávaly za polovinu, brokolice je dražší o 60 procent. Vysvětlení je podle Týdnu prozaické - dlouhá zima a nezvykle silný mráz zničily veškerou produkci zelinářů ve Španělsku a Itálii. Právě ti za chladných měsíců zásobují regály obchodů v Evropě. V Británii si kritická situace, jež podle prognózy potrvá až do března, dokonce vynutila zavedení prodeje některých druhů zeleniny na příděl. V posledních dnech však zmiňované ceny zeleniny zase klesají.
Ceny potravin budou v roce 2017 jednoznačně růst
Zvýšení cen potravin předpovídali na letošek i ekonomové. "Potraviny budou jedním z cenových tahounů roku. Zvýšení cen očekáváme v průměru o tři procenta," předpokládá pro iDnes Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCreditBank. Projevovat se má výrazněji nejpozději s blížícími se Velikonocemi. "Ceny potravin, stejně jako dalšího zboží, budou v příštím roce jednoznačně růst. Svědčí o tom všechny klíčové parametry v české ekonomice, které zvyšují nálady. Napříč odvětvími výrazně rostou mzdy, stále roste cena surovin, jako jsou maso, ovoce a zelenina," objasnil na iDnes.cz koncem loňského roku Martin Štrupl, generální ředitel výrobce balených potravin Hamé.
Už koncem loňského roku museli více vyprazdňovat svoji peněženku návštěvníci restaurací. Ceny jídel, piva a nealka vzrostly z listopadu na prosinec podle Českého statistického úřadu o tři procenta. Podle analytika společnosti Deloitte Davida Marka to má souvislost se spuštěním EET. Restaurace totiž musely začít evidovat tržby elektronicky od 1. prosince, současně se však snížila sazba daně z přidané hodnoty pro stravovací služby z 21 na 15 procent. "V prosinci se ceny za jídlo v restauracích obvykle nemění," uvedl Marek pro Aktuálně.cz. Podle tohoto serveru zdražila klasická jídla jako polévka, svíčková na smetaně, hovězí guláš či vepřová pečeně, průměrná cena denního menu se zvýšila z 89,30 na 91,49 korun.
Rostoucí ceny ropy i kupní síla obyvatelstva
ParlamentníListy.cz požádaly o vyjádření ke zvyšování cen potravin ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten v odpovědi poukázal na fakt, že ceny potravin v České republice rostou od listopadu 2016, kdy meziročně vzrostly o 1,6 %, v prosinci o 3,3 %, v lednu tohoto roku meziročně o 3,5 %. "Důvodem je nízká úroveň cen potravin v České republice, rostoucí ceny vstupů v zahraničí, včetně i cen ropy, které mají vliv na dopravní náklady. Svůj vliv má samozřejmě i rostoucí kupní síla obyvatelstva. Meziroční růst cen potravin očekáváme i letos," upozornil vicepremiér. "Ohledně růstu cen ve stravování a ubytování jde jednak o projev rostoucích cen jejich vstupů, stejně jako o využití možnosti zdražit a připsat to na vrub zavedení EET, ačkoliv došlo u jídla a nealko nápojů ke snížení DPH z 21 na 15 %," objasnil Babiš pro ParlamentníListy.cz s tím, že v celém minulém roce rostly ceny v tomto segmentu v průměru o něco málo přes 1 %. "Nicméně ubytování a stravování má na celkové spotřebitelské inflaci váhu pouze 6 %, proto je dopad růstu cen v tomto segmentu o 4,4 % v prosinci, respektive 4,8 % v lednu tohoto roku zanedbatelný," domnívá se Andrej Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban